Wszelkie konkursy papieskie są dla Collegium szczególnie ważne, dlatego już po raz kolejny przyjęliśmy zaproszenie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Starogardzie Gd., przygotowując utwory Karola Wojtyły przez dwóch recytatorów: Błażeja Mosińskiego - Docieram do serca dramatu,
Marcina Wojaka - Do sonetów.

To właśnie interpretacja tego tekstu uzyskała wielkie uznanie wśród jury, które przyznało Marcinowi I miejsce.
Gratulujemy występu obu recytatorom i życzymy dalszych sukcesów.

Poniedziałkowy wieczór (23 października) przebiegł pod znakiem politycznych dyskusji z uczniami-wyborcami. Nadszedł bowiem czas na wybory przedstawicieli samorządu uczniowskiego naszej szkoły.

W prawyborach wyłoniono czterech kandydatów na przewodnicząsego samorządu. Z osobistych powodów Jacek Makowski i Szymon Ostrowski zrezygnowali z ubiegania się o "fotel prezesa".

Pozostało dwóch kandydatów, którzy wyborcom zaprezentowali swoje programy. Jan Koziolek podjął zagadnienia związane z elektronicznym dziennikiem, możliwościami exitu oraz zasadami korzystania z telewizorni (szczególnie podczas emocjonujących meczy piłki nożnej bądź jakiejkolwiek innej dyscypliny sportowej). Jakub Bigus zaakcentował temat stroju szkolnego, sprawdzania czystości pokoi czy harmonogramu formacji duchowej.

Dzień Edukacji Narodowej w roku szkolnym 2017/18 przypadał w sobotę.

W piątek, 13 października w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku przyznano odznaczenia państwowe i odznaczenia komisji narodowej, ministra edukacji oraz kuratora oświaty nauczycielom z naszego województwa. Wśród uhonorowanych znalazła się Pani Bożena Markowska (nauczyciel chemii w naszym liceum). Serdecznie gratulujemy.

W Collegium Samorząd Uczniowski w poniedziałek, 16 października zorganizował dla grona pedagogicznego zabawę Familiada. Dość oryginalne pytania sondażowe okraszone szczególnym rodzajem humoru przez prowadzącego Mateusza Marchlewskiego wprowadzały radosną atmosferę.

W piątek 6 pażdziernika w Pelplinie odbyła się gra miejska "Wielcy ludzie małego Pelplina". Poświęcona ona była zasłużonym dla Pelplina: Słudze Bożemu biskupowi Konstantynowi Dominikowi, ks. Bernardowi Sychcie, ks. Franciszkowi Sawickiemu, Walentemu Stefańskiemu i Oskarowi Hermańczykowi. W powyższej grze wzięli udział przedstawiciele szkół z gminy Pelplin; wśród nich nasza drużyna w składzie: Piotr Pruszyński, Filip Grzonka, Maksymilian Laskowski i Klaudiusz Piątkowski. Opiekunem grupy był ks. Wiesław. Uczestnicy gry miejskiej odwiedzali znane miejsca w Pelplinie. Odpowiadali też na pytania związane z osobami, którym poświęcona była gra. W ostatecznej klasyfikacji nasza drużyna zajęła drugie miejsce.

W środę, 4 października skorzystaliśmy z zaproszenia na wyjątkowy wieczór w Bibliotece Diecezjalnej - Koncert Pieśni Maryjnych.
Ponadczasowe piękno tych pieśni znane nam wszystkim z mszy św., nabożeństw, spotkań modlitewnych, czy pielgrzymek jest niezaprzeczalne.
Natomiast wczorajszy koncert w wykonaniu kwartetu wokalnego AMOROSO ze Starogardu Gdańskiego odsłonił przed nami jeszcze jedno ich brzmienie, wielu z nas dotąd nieznane, lecz niezwykłe.

Jak ten czas płynie....
w pochmurny, bardzo wczesny poranek, klasa III CM wraz z prefektem ks. Wiesławem Szucą i wychowawcą klasy panem Janem Wiśniewski ruszyła pociągiem w pielgrzymkę maturzystów na Jasną Górę. Po kilku godzinach ciekawej podróży "wylądowaliśmy" w Częstochowie, a dokładnie u bardzo gościnnych Sióstr Benedyktynek Pasterek. Po krótkim odpoczynku udaliśmy się do Naszej Królowej - Matki Bożej Częstochowskiej. Modlitwa, pokuta, Msza Św., a także rozmowy to owoc kilku godzin pobytu u Naszej Mateczki. Nasi uczniowie zasłynęli podczas Mszy Świętej w bazylice jasnogórskiej jako świetni ministranci - co podkreślił niezmiernie zadowolony ks. Wiesław.