Z przymrużeniem oka tegoroczni absolwenci zostali wpisani w ramy słynnej dobranocki.

Uczniowie klasy IIIa zostali włączeni do plemienia "Smerfus Anticus", zaś klasy IIIb do plemienia "Smerfy z kosmosu".

A oto ich charakterystyka:

Działające w Collegium Marianum koło robotyki opracowało, wykonało i uruchomiło systemy monitorowania jakości powietrza w Pelplinie. Czujniki powstały w ramach naszego zaangażowania w projekcie "Pogromcy Pyłów" realizowanym przez Stowarzyszenie Miłośników Pelplina. Zdobyta wiedza i doświadczenie, a także budowane od kilku lat zaplecze techniczne szkolnej pracowni robotycznej umożliwia rozwijanie pasji i zdolności zarówno konstrukcyjnych jak i elektronicznych. Nasza pracownia posiada 6 zestawów Lego Mindstorms, 16 zestawów rozwojowych Raspberry PI 3.0, niezliczoną ilość komponentów i układów wykonawczych takich jak sterowniki silników, czujniki, elementy optoelektroniczne.
Zbudowane przez nas systemy monitorowania są autonomicznymi urządzeniami pracującymi w technologii bezprzewodowej, umożliwiającymi ciągłe monitorowanie parametrów powietrza w zakresie zanieczyszczenia pyłami PM1, PM2.5, PM10. Wyniki pomiarów można obserwować "na żywo" w internecie pod adresem: eko.smp-pelplin.pl

W sobotę 20 maja zjechali do Pelplina absolwenci naszej szkoły. Przybyli ci, którzy ukończyli ją przed zamknięciem przez władze komunistyczne, ale również absolwenci reaktywowanego Collegium. Wśród gości serdecznie powitany był ks. dyrektor E. Chrzanowski, który wspominał trudne lata komunizmu. W swoim wystąpieniu zachęcał, by autentycznie, prawdziwie żyć wartościami. Same bowiem słowa, deklaracje nie wystarczą. Szkoła ma pielęgnować wartości i pomagać je wcielać w życie.

Spotkanie absolwentów rozpoczęło się wspólną Mszą świętą. Był czas na przedstawienie w wykonaniu uczniów klasy drugiej. Wspólny posiłek stworzył okazję do wspomnień. Nawiedzenie grobów naszych nauczycieli na pelplińskim cmentarzy pozwoliło na odświeżenie w pamięci ich jakże często barwnych postaci.

Skróty, które musisz umiesz nie tylko rozszyfrować, ale wiedzieć, co się pod nimi kryje.

W maju, zakończyliśmy realizację programów edukacyjnych „Podstępne WZW” i „Znamię! Znam je?”.

Projekt adresowany był do młodzieży klas drugich i trzecich, dając odpowiedź na szereg pytań związanych wirusami zapalenia wątroby oraz z diagnostyką i profilaktyką czerniaka, o których, mimo wciąż rosnącej świadomości, niestety ciągle wiemy za mało.

W czwartek, 18.05.2017 r. odbył się VIII Zjazd Szkół im. Jana Pawła II. Spotkanie przedstawicieli miało miejsce w Kleszczewie Kościerskim.

Wydarzenie rozpoczęło się Mszą świętą, której przewodniczył Ks. Bp Wiesław Śmigiel. Po mszy goście udali się do tamtejszej szkoły na dalszą część uroczystości.

Naszą szkołę reprezentował poczet sztandarowy w składzie:
- Mateusz Marchlewski,
- Krzysztof Posorski,
- Paweł Wilczewski.

W piątkowe słoneczne przedpołudnie, dnia 12 maja, przed budynkiem naszej szkoły odbył się piknik ekologiczno-naukowy.

Zaproszeni przez Pana prof. R. Deskę goście prezentowali różne aspekty bycia pro eko.

Dla najmłodszych odbyły się konkursy plastyczne oraz ćwiczenia z segregacji odpadów.