Zapraszamy na dzień otwarty szkoły w sobotę 17 marca w godz. 10.00 - 13.00.

Nie jedyna, ale zawsze okazja, aby:

  • zabaczyć jak mieszkamy (zwiedzanie internatu);
  • zobaczyć, gdzie się uczymy (zwiedzanie sal lekcyjnych, prezentacja wyposażenia szkoły);
  • zwiedzić refektarz (stołówkę); będzie czekało coś słodkiego na naszych gości;
  • zobaczyć, gdzie się modlimy (szkolna kaplica)
  • oraz gdzie ćwiczymy (sala gimnastyczna).

Rozmowy z uczniami i nauczycielami pozwolą Państwu poznać ofertę edukacyjną i wychowawczą Collegium Marianum.

Wśród atrakcji prezentacja grupy rekonstrukcyjnej i spotkanie z historią z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Warto wspomnieć, że w mionionym roku szkolnym wszyscy maturzyści zdali swój egzamin dojrzałości.

W bieżącym roku szkolnym uczniowie są niezwykle aktywni biorąc udział w różnych warsztatach, przedsięwzięciach i konkursach.

Solidne wykształcenie możliwe jest m. in. dlatego, że oddziały klasowe są kilkunastoosobowe, a nauka rozszerzeń odbywa się w grupach kameralnych.

W piątek, 09 marca, w II Liceum Ogólnokształcącym w Tczewie odbył się finał powiatowego konkursu o Żołnierzach Wyklętych.

Konkurs składał się z dwóch części. Pierwsza składała się z sześciu pytań jednakowych dla każdej drużyny i miała formę odpowiedzi pisemnej. Druga część to dwie tury po trzy pytania dla każdej drużyny. Pytania w drugiej części były losowane z puli pytań i trzeba zauważyć, że były różnej trudności.

W tym roku konkurs dotyczył znajomości trzech postaci: gen. Augusta Emila Fieldorfa (ps. Nil), gen. Witolda Pileckiego, gen. Łukasza Konrada Cieplińskiego.

W konkursie wzięła udział drużyna Collegium w składzie: Maksymilian Laskowski, Jacek Makowski i Bartosz Załucki.

W minionym tygodniu uczniowie Collegium Marianum - a dokładnie klasy drugiej - dzięki sprzyjającej aurze mieli okazję posmakować odrobiny szaleństwa sportów zimowych. Szkolne półbuty zastąpiły łyżwy, a mundurki ciepłe kurtki. Areną zmagań naszych panczenistów był skuty lodem stawek w okolicach Wielbrandowa. W odróżnieniu od naszych polskich olimpijczyków - łyżwiarzy nasi chłopcy bili rekordy toru i na lodzie pozostawili serca, a nawet płuca. Sędziami zawodów byli ks. prefekt Wiesław Szuca oraz wychowawca klasy Mirosław Chyła.

Po lodowych szaleństwach był również czas na zimowego grilla – w postaci ogniska i suto zastawionego przysmakami stołu. Jego obfitość była jedyną rzeczą, której, o dziwo, nie dali rady nasi uczniowie. W tym miejscu gorące podziękowania dla Państwa Marietty i Adama Koziolek (rodziców naszego przewodniczącego samorządów szkolnego Jana Koziolka), z których ogromnej gościnności i otwartych serc po raz kolejny mogliśmy skorzystać.

01 marca - Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

W Pelplinie zorganizowano grę miejską "Wilczym Tropem", by uczcić pamięć o naszych bohaterach.

Collegium wystawiło do gry dwie drużyny. Drużyną "Lupi" dowodził Julian Gołębiewski, a w jej skład weszli Filip Grzonka, Jan Radtke, Maksymilian Laskowski i Michał Pryba. Uzyskali oni miażdżąco najlepszy czas na trasie, a zabrakło jedynie jednego punktu, aby stanąć na podium. Natomiast drużyna "Szturmowcy" pod dowództwem Bartosza Banaszka zajęła III miejsce. W jej skład weszli: Dominik Narraway, Grzegorz Pniewski i Marcin Kleinszmidt.

We wtorek, 27 lutego, uczniowie klasy pierwszej ze swoim wychowawcą ks. Arturem udali się na Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego.

Z zainteresowaniem wysłuchali wykładu nt. Pompei. Pierwsza część przedłożenia pokazywała historię tego miasta. Druga, dla niektórych bardziej interesująca, mówiła o życiu codziennym w Pompejach, wybuchu Wezuwiusza, reakcji na tragedię ówcześnie żyjących oraz o wpływie katastrowy na dzisiejszy świat.

Urodził się 22 kwietnia 1944 r. w Gniewie. Ukończył Liceum Ogólnokształcące w Pelplinie, po czym podjął studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.

Całe swoje życie związał z Gniewem i okolicami, a szczególnie ze szkolnictwem. Pracę rozpoczął jako główny księgowy w Zakładach Mechanizmów Okrętowych. W tym samym czasie uczył w szkole zawodowej. Od 1976 r. był naczelnikiem miasta i gminy Gniew. Następnie pełnił funkcję inspektora oświaty i wychowania w Gniewie. Przez spory czas był dyrektorem szkoły podstawowej w Kursztynie. Do końca zawodowej pracy był nauczycielem Collegium Marianum Liceum Katolickiego im. Jana Pawła II w Pelplinie, wykładając wiedzę o społeczeństwie.