Collegium Marianum

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
News

Sekundycja

14 maja 2016 r. Ks. Bp Ryszard Kasyna udzielił w naszej Bazylice Katedralnej w Pelplinie święceń kapłańskich ośmiu diakonom.

Wśród księży neoprezbiterów odnajdujemy absolwenta naszej szkoły ks. Stanisława Mejera. Pochodzący ze Stężycy ks. Stanisław ukończył Collegium Marianum w 2010 r., a następnie odbył studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie.

We wtorek, 07 czerwca w szkolnej kaplicy odprawił Mszę świętą w naszej intencji (tzw. sekundycję - z łac. secunda missa - druga msza). W swoim słowie, nawiązując do Ewangelii, podkreślał, że to właśnie my mamy być solą i światłem dla współczesnego świata. Bez soli wiele potraw nie ma zachęcającego smaku, bez światła panuje ciemność. Potrzebni więc jesteśmy światu, aby przyznając się do Jezusa w każdej chwili i w każdym miejscu być Jego świadkami. Mamy być świadkami Boga dobrego i miłosiernego.

Po Mszy świętej ks. neoprezbiter udzielił nam specjalnego błogosławieństwa.

 

Krótka historia

Nasz nauczyciel historii dr Jan Wiśniewski w programie TVP Polonia "Krótka Historia" przybliża historię polsko-czechosłowackiego konfliktu o Zaolzie, część Śląska Cieszyńskiego podzielonego po I Wojnie Światowej w październiku 1918 r. Przypomina, że w styczniu 1919 r., podczas gdy Polska była zajęta obroną wschodnich granic, legioniści czescy w sile ok. 16 tysięcy żołnierzy zadają młodej Polsce cios w plecy zajmując Zaolzie bronione tylko przez półtora tysiąca naszych żołnierzy.

Zachęcamy do OBEJRZENIA.

 

Ad astra

W środę, 25 maja br. przeżyliśmy prawdziwie kosmiczną przygodę. Przy wsparciu Polskiej Agencji Kosmicznej mieliśmy okazję zwiedzić obserwatorium astronomiczne w Piwnicach pod Toruniem. POLSA wspiera bowiem działalność edukacyjną szkolnictwa średniego i promuje zainteresowania problematyką kosmiczną i satelitarną.

Spotkanie w Centrum Astronomii UMK ubogaciło naszą wiedzę w wiele ciekawych informacji. Dowiedzieliśmy się jak jest zbudowany radioteleskop i dlaczego urządzenia zwane komórkami przeszkadzają w jego pracy. Tego typu teleskop "nasłuchuje" fal kosmicznych, bowiem teleskop soczewkowy pozwala na prowadzenie obserwacji w wąskim zakresie fal światła widzialnego, które stanowi jedynie 0,7% całego zakresu promieniowania. Była mowa również o manewrowaniu radioteleskopem, o układzie chłodzenia, który pozwala na najbardziej optymalne wykorzystanie elektroniki. Wspomniano, że radioteleskop został praktycznie w całości poza trzema czy czterema elementami zbudowany przez Polaków i za polskie fundusze. Należy do klasy średniej teleskopów i jest włączony w całą sieć tych urządzeń, które pomagają eksplorować nieboskłon.

Kolejnym punktem programu była wizyta w toruńskim Planetarium. Seans "Astronomiczna prognoza pogody" pozwolił nam uchwycić oczyma wyobraźni wahania temperatur, różnorakie opady (niekoniecznie wody), różnice ciśnienia oraz przemieszczanie się atmosfery (o ile istnieje) na różnych ciałach niebieskich - planetach i księżycach w Układzie Słonecznym.

 

Uczeń Collegium Marianum spędzi rok w USA

Błażej Mosiński, uczeń pierwszej klasy Collegium Marianum wziął udział w konkursie FLEX (Future Leader Exchange) i został jego finalistą!

FLEX to wieloetapowy konkurs w języku angielskim, organizowany i sponsorowany przez Departament Stanu USA. Do konkursu przystępuje młodzież z Europy wschodniej i Euroazji w wieku 15-17 lat. Polska bierze udział po raz pierwszy. Konkurencja była ogromna, ponieważ tylko jeden na pięćdziesiąt uczestników ma szansę dostać się do finału. Wśród nich jest Błażej, z czego jesteśmy dumni.

Finaliści konkursu FLEX otrzymują stypendium, roczny wyjazd do Stanów Zjednoczonych, gdzie mieszkać będą u amerykańskich rodzin i chodzić do amerykańskich szkół średnich. Przebywając w Stanach, Błażej będzie pełnił rolę ambasadora naszego kraju oraz regionu i prezentował wiadomości dotyczące historii i kultury polskiej. Świetne umiejętności językowe i interpersonalne Błażeja bardzo mu w tym pomogą.

Wręczenie stypendium i spotkanie finalistów odbyło się 14 maja 2016 w Ambasadzie Amerykańskiej w Warszawie.

B.G.

 


Strona 8 z 23

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 9 gości 
Reklama

wirtualny spacer