Collegium Marianum

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
News

Czas, gdy kwitną kasztany

Trwają egzaminy maturalne.

Jesteśmy jedną z 361 szkół w województwie pomorskim i jedną z 17. w powiecie tczewskim, w których jest przeprowadzana matura. Naszych 18. absolwentów to wspaniała grupa uczniów spośród 17 786, którzy przystępują do egzaminu w nowej formule w naszym województwie.

Przed maturzystami obowiązkowe egzaminy pisemne z języka polskiego, matematyki, języka nowożytnego i jeden przedmiot do wyboru zdawany na poziomie rozszerzonym oraz egzamin ustny z języka polskiego i nowożytnego - to minimum, które obowiązuje wszystkich.

Uczniowie Collegium spośród dodatkowych przedmiotów wybrali język polski, angielski, niemiecki, matematykę, biologię, chemię, geografię, wos, fizykę, historię, a nawet język kaszubski (tylko 23 uczniów w województwie pomorskim przystąpi do tego egzaminu). Zaprezentowany wybór przedmiotów pokazuje jak różnorodne są zainteresowania współczesnej młodzieży.

Sesja egzaminacyjna potrwa do 27 maja, zaś wyniki zostaną ogłoszone we wtorek 05 lipca.

W intencji maturzystów: Duchu Święty Boże...

 

MaTuRzYśCi na START

W czwartek, 28 kwietnia pożegnaliśmy trzecioklasistów.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kaplicy szkolnej pod przewodnictwem JE Biskupa Pelplińskiego Ryszarda Kasyny, któremu asystowali ksiądz dyrektor Arkadiusz Ćwikliński i księża prefekci. Służbę liturgiczną tworzyli, już po raz ostatni, sami maturzyści. W kaplicy zgromadzili się również rodzice, opiekunowie, rodziny maturzystów, nauczyciele i cała wspólnota szkolna.

Przedstawieniem pt. „Król Wschodzącego Słońca”, przygotowanym przez drugoklasistów, pod czujnym okiem wychowawców, rozpoczęła się druga część spotkania, już w sali gimnastycznej.

Najlepsi uczniowie, którzy ukończyli szkołę z wyróżnieniem: Paweł Mechliński, Marcin Dorochowicz, Jarosław Kęsik i Paweł Tissler, otrzymali świadectwo z rąk Księdza Biskupa Ordynariusza. Swoje nagrody specjalne, przeznaczone dla wyróżnionych, osobiście wręczyli Starosta Tczewski Tadeusz Dzwonkowski, wiceburmistrz MiG Pelplin Dariusz Górski. Swą obecnością uroczystość zaszczycili również dyrektor Departamentu Kuratorium Oświaty w Tczewie Stanisław Sumowski i przewodniczący RM w Pelplinie Mirosław Chyła – nota bene nauczyciel wychowania fizycznego w naszej szkole.

Spośród 18. uczniów, aż 11. ukończyło szkołę ze średnią ocen powyżej 4,0. Wielu z nich brało udział w konkursach i olimpiadach, nierzadko uzyskując tytuł laureata lub finalisty etapu wojewódzkiego czy też ogólnopolskiego. Dużą popularnością cieszyły się również ogólnopolskie konkursy przedmiotowe „Łowcy Talentów”.

Nie sposób przy tej okazji nie wspomnieć muzycznego zespołu „6. Deklinacja”, założonego przed trzema laty przez „pierwszaków” i grającego do końca nie tylko na szkolnej scenie, ale również koncertując np. w Tczewie, Borkowie i w Dzierżążnie – także z sukcesami.

Na zakończenie wszyscy trzecioklasiści otrzymali z rąk Kapituły Samorządu Uczniowskiego humorystyczne certyfikaty, które nadawały każdemu z osobna uprawnienia do prowadzenia własnej działalności, odpowiedniej do indywidualnych „uzdolnień” i „zainteresowań”.

Tego popołudnia padło jeszcze wiele miłych słów podziękowań i życzeń skierowanych zarówno do maturzystów, nauczycieli jak i rodziców i opiekunów.

Pozostaje tylko życzyć wszystkim maturzystom powodzenia na egzaminach, aby zdawali je śpiewająco!

GALERIA
 

Proza i poezja Jana Pawła II

XI Konkurs Prozy i Poezji św. Jana Pawła II
Burs i Internatów Województwa Pomorskiego
„Wokół twórczości świętego Jana Pawła II”
Bolesławowo, 14.04.2016


Kwiecień, to miesiąc konkursów, turniejów i olimpiad. Uczniowie nierzadko wracają do szkoły z nagrodami i dyplomami. Tak było i tym razem. Z wyjątkowego konkursu, bo skierowanego wyłącznie do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych z burs i internatów woj. pomorskiego wróciliśmy z nagrodami.
„Co to znaczy, że tyle dostrzegam, gdy nic nie widzę” (…) - tak rozpoczyna się fragment „Pieśni o Bogu ukrytym” Karola Wojtyły, za recytacje którego,  jury przyznało Robertowi Pilarskiemu II miejsce.
„Dusza nie jest taka jak liść” (…) – to pierwsze słowa fragmentu „Pieśni o słońcu niewyczerpanym”, do którego muzykę skomponowali Kacper Gruba i Błażej Netkowski.  Za interpretację i wykonanie jury przyznało chłopakom III miejsce.
Gratulacje!

 

Żegnamy naszego absolwenta

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszego absolwenta Pana Mieczysława Jana Hildebrandta, zasłużonego działacza Polonii we Francji.

Najbliższym składamy kondolencje, pamiętając o modlitwie za śp. Mieczysława.

 


Strona 10 z 23

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 14 gości 
Reklama

wirtualny spacer