Collegium Marianum

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
News

Wycieczki

Ostatnie tygodnie roku szkolnego to również czas zasłużonego relaksu i zwiedzania nowych miejsc.

Klasa IIa pod czujną opiekę ks. Arkadiusza wyruszyła w poniedziałkowy poranek zwiedzać Wenecję Północy, stolicę Dolnego Śląska, Wrocław.

Wrocław jest bardzo urokliwym miastem. Swoisty klimat tworzy Rynek - jeden z największych placów targowych w naszym kraju po Krakowie i Olecku. Na nim wznosi się późnogotycki Ratusz, a otacza rząd kamienic - wśród nich charakterystyczne domki Jaś i Małgosia. Liczne kościoły wraz z katedrą św. Jana Chrzciciela na Ostrowie Tumskim nadają duchowego charakteru temu miastu. Warto wspomnieć, że we Wrocławiu spoczywa bł. Czesław - dominikanin, który swoim duchowym wstawiennictwem ocalił miasto podczas najazdu Mongołów w 1241 r. Stolica Dolnego Śląska może się poszczycić także najstarszym ogrodem zoologicznym, w którym prezentuje się około 1130 gatunków zwierząt.

Kolejnym miejscem na trasie wycieczki jest Kłodzko. Podziwiamy średniowieczny układ urbanistyczny miasta, bastionową twierdzę, renesansowe i barokowe kamienice oraz gotycki most powiązany stylistycznie z praskim mostem Karola.

Klasa I ze swoim wychowawcą Janem Wiśniewskim postanowiła aktywnie spędzić czas wycieczki. Trzy dni spływu rzeką Wdą stanowią nie lada wyzwanie i atrakcję. Pierwszy odcinek z Borska do Czarnej Wody dla wielu z nas był okazją do sprawdzenia swoich umiejętności i kondycji. Dwukrotnie należało przenieść kajaki, by kontynuować spływ i podziwiać krajobrazy. Drugi dzień wiązał się z pokonaniem odcinka Czarna Woda - Czarne, a kolejny do rekreacyjne 9 kilometrów z Czarnego do miejscowości Osowo Leśne (Most). Wiele atrakcji zapewniły nam wspólne ogniska i biwakowanie w namiotach. Niektórych mimo wysiłku fizycznego nie opuszczały siły i dobry humor.

 

Sekundycja

14 maja 2016 r. Ks. Bp Ryszard Kasyna udzielił w naszej Bazylice Katedralnej w Pelplinie święceń kapłańskich ośmiu diakonom.

Wśród księży neoprezbiterów odnajdujemy absolwenta naszej szkoły ks. Stanisława Mejera. Pochodzący ze Stężycy ks. Stanisław ukończył Collegium Marianum w 2010 r., a następnie odbył studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie.

We wtorek, 07 czerwca w szkolnej kaplicy odprawił Mszę świętą w naszej intencji (tzw. sekundycję - z łac. secunda missa - druga msza). W swoim słowie, nawiązując do Ewangelii, podkreślał, że to właśnie my mamy być solą i światłem dla współczesnego świata. Bez soli wiele potraw nie ma zachęcającego smaku, bez światła panuje ciemność. Potrzebni więc jesteśmy światu, aby przyznając się do Jezusa w każdej chwili i w każdym miejscu być Jego świadkami. Mamy być świadkami Boga dobrego i miłosiernego.

Po Mszy świętej ks. neoprezbiter udzielił nam specjalnego błogosławieństwa.

 

Krótka historia

Nasz nauczyciel historii dr Jan Wiśniewski w programie TVP Polonia "Krótka Historia" przybliża historię polsko-czechosłowackiego konfliktu o Zaolzie, część Śląska Cieszyńskiego podzielonego po I Wojnie Światowej w październiku 1918 r. Przypomina, że w styczniu 1919 r., podczas gdy Polska była zajęta obroną wschodnich granic, legioniści czescy w sile ok. 16 tysięcy żołnierzy zadają młodej Polsce cios w plecy zajmując Zaolzie bronione tylko przez półtora tysiąca naszych żołnierzy.

Zachęcamy do OBEJRZENIA.

 

Ad astra

W środę, 25 maja br. przeżyliśmy prawdziwie kosmiczną przygodę. Przy wsparciu Polskiej Agencji Kosmicznej mieliśmy okazję zwiedzić obserwatorium astronomiczne w Piwnicach pod Toruniem. POLSA wspiera bowiem działalność edukacyjną szkolnictwa średniego i promuje zainteresowania problematyką kosmiczną i satelitarną.

Spotkanie w Centrum Astronomii UMK ubogaciło naszą wiedzę w wiele ciekawych informacji. Dowiedzieliśmy się jak jest zbudowany radioteleskop i dlaczego urządzenia zwane komórkami przeszkadzają w jego pracy. Tego typu teleskop "nasłuchuje" fal kosmicznych, bowiem teleskop soczewkowy pozwala na prowadzenie obserwacji w wąskim zakresie fal światła widzialnego, które stanowi jedynie 0,7% całego zakresu promieniowania. Była mowa również o manewrowaniu radioteleskopem, o układzie chłodzenia, który pozwala na najbardziej optymalne wykorzystanie elektroniki. Wspomniano, że radioteleskop został praktycznie w całości poza trzema czy czterema elementami zbudowany przez Polaków i za polskie fundusze. Należy do klasy średniej teleskopów i jest włączony w całą sieć tych urządzeń, które pomagają eksplorować nieboskłon.

Kolejnym punktem programu była wizyta w toruńskim Planetarium. Seans "Astronomiczna prognoza pogody" pozwolił nam uchwycić oczyma wyobraźni wahania temperatur, różnorakie opady (niekoniecznie wody), różnice ciśnienia oraz przemieszczanie się atmosfery (o ile istnieje) na różnych ciałach niebieskich - planetach i księżycach w Układzie Słonecznym.

 


Strona 10 z 25

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 34 gości 
Reklama

wirtualny spacer