Collegium Marianum

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
News

Druga konspiracja

W czwartek, 02 marca 2017 r. grupa uczniów z Collegium zaznaczyła swą obecność w sali kominkowej przy kościele Bożego Ciała w Pelplinie na prelekcji dra Michała Kargula, przedstawiciela Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku, na temat organizacji drugiej konspiracji pod okupacją sowiecką. Prezentacja obejmowała m.in. działalność takich organizacji jak „Nie”, Ruch Oporu bez Wojny i Dywersji "Wolność I Niepodległość" – WiN, Narodowe Zjednoczenie Wojskowe, a także działalność konspiracyjną postaci, które wybrały postawę patriotyczną, nie godząc się na nowe powojenne rządy sowieckie, do końca będąc lojalnym wobec rządu londyńskiego jak Danuta Siedzikówna „Inka”, Józef Franczak „Lalka”, a także postaci, które, na dzisiaj jeszcze, wzbudzają kontrowersje: Józef Kuraś „Ogień”, czy Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”.
Żołnierzom Niezłomnym poświęcono program artystyczny w wykonaniu „Kuźni Brackiej” z udziałem młodzieży z Pelplina.

 

Wilczym Tropem

01.03.2017 r. o godzinie 9.00 rano rozpoczęła się gra miejska ku czci Żołnierzy Wyklętych o nazwie „Wilczym tropem”. Nie zabrakło na niej również reprezentantów najzacniejszej szkoły w Pelplinie, czyli Collegium Marianum!

Błażej „Ćwik” Ćwikliński, Kacper „Portier” Rzeczkowski oraz ja, Michał „Mordor” Sławski ambitnie podjęliśmy się wyzwań, które nas czekały. Żądni krwi ruszyliśmy w teren o 9:30 i 5 minut później już kończyliśmy pierwsze zadanie, które polegało na musztrze i rzucaniu granatów do skrzynek. Czuliśmy smak wygranej już po pierwszej przebieżce z punktu C do punktu D. Pisanie korespondencji na starej maszynie to dla nas była dopiero rozgrzewka. Wszystko szło zgodnie z planem odprawy. Wyznaczyliśmy sobie najkrótszą drogę, by zrobić wszystko, aby wygrać. Z tą myślą rozpocząłem strzelanie z repliki ASG. Najgorsze było czekanie, w momencie, kiedy poprzednia drużyna wykonywała jeszcze swoje zadanie. Czuliśmy coraz większe rozgoryczenie zaistniałą sytuacją. Nie poddawaliśmy się jednak myśli, że może ktoś pobić nasz czas i wynik! Z taką motywacją ruszaliśmy dalej. Już zaliczyliśmy stację przy OSP, gdzie Błażej zręcznie pokazał i objaśnił sekrety pierwszej pomocy. Już końcówka, jeszcze jedna literka do hasła, które miało być nazwiskiem jednego z najsłynniejszych żołnierzy wyklętych. Ostatnia przebieżka na metę, ostatnie kontrolne pytanie przechodniów czy na pewno w dobrą stronę idziemy, ostatni wysiłek zakrawający się na szaleństwo i gorączkę naszych ambicji i niespełnionych marzeń o pierwsze miejsce. Meta, nazwisko podane, maksymalna ilość punktów z zadań i nienajgorszy czas.

Zmęczeni, ale usatysfakcjonowani. Na mecie można było porozmawiać z innymi uczestnikami gry o ich wrażeniach. Idealnie w południe czasu operacyjnego ogłoszone zostały wyniki. Podobno 3 drużyny miały ten sam wynik i tylko czas decydował o wygranej. Pewni siebie już gratulowaliśmy sobie cudownego biegu i niezłomnej determinacji. Jednak to nie nasza drużyna została wywołana. „Snajperki” nas wyprzedziły. Jak? Nie wiemy. Jak to się mogło stać? Po prostu dziewczyny miały lepszy czas od nas! Chapeau bas! To tylko zabawa. Tak sobie mówiliśmy. To czekanie na zadania chyba przekreśliło szanse na zwycięstwo naszej grupy „Taboo”. Może w przyszłym roku będzie się liczył czas zameldowania się i wykonania zadania, by wynik nie był uzależniony od drużyny, która wybiegła wcześniej. Wobec tego zdobyliśmy drugie miejsce, też satysfakcjonujące. Tak minął nasz poranek 1. marca 2017, dumnej grupy młodzieńców spod pelplińskiej katedry, która podjęła się udziału w miejskiej grze terenowej ku czci Żołnierzy Wyklętych. Tak jak oni chcieliśmy pokazać hart ducha i niezłomność w dojściu do celu.

Odmeldowuję się!

Michał „Mordor” Sławski

 

Turniej Piłkarzyków

28 lutego 2017 r. dwójka uczniów z klasy II - Krzysztof Posorski i Paweł Wilczewski - została profesjonalnymi sędziami. Chłopcy czuwali nad sprawiedliwym rozstrzygnięciem meczów w turnieju piłkarzyków dla osób niepełnosprawnych, który odbył się w Domu Kultury w Pelplinie. Sędziowie mieli dużo pracy, ponieważ w zawodach wzięły udział drużyny z kilku miejscowości. Całe wydarzenie przebiegło w przyjaznej atmosferze, a uczniowie po zakończonych rozgrywkach oddali sędziowskie wyposażenie i wrócili do obowiązków szkolnych.

 

Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych w Pelplinie

W poniedziałek 27 lutego 2017 grupa kilkunastu uczniów wraz z opiekunami wzięła udział w inauguracji obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Pelplinie
Na scenie Domu Kultury odbył się spektakl „Blizny pamięci. Rzecz o Janie Karskim” w reżyserii znanego polskiego aktora Jerzego Zelnika. Obok samego reżysera, który wystąpił w kilku rolach, zobaczyliśmy jeszcze aktora młodego pokolenia Sławomira Rysia (prywatnie wnuka Zbigniewa i Zofii Rysiów, którzy ratowali życie Janowi Karskiemu).
Historia bohatera opowiedziana z dwóch perspektyw w niezwykle emocjonujący sposób oddała dramat postaci emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego.

Pan Jerzy Zelnik gościł również w murach naszej szkoły, zjadł kolację w szkolnym refektarzu i udzielił wywiadu do kolejnego numeru gazetki „Vita Nostra”.

A wspólne zdjęcie z odtwórcą roli Ramzesa XIII i Lykona w filmie „Faraon” Jerzego Kawalerowicza (do wypożyczenia w bibliotece szkolnej), to nie lada gratka.

 


Strona 2 z 25

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 11 gości 
Reklama

wirtualny spacer