Grupa uczniów naszej szkoły postanowiła włączyć się w akcję krwiodawstwa. Myśl taka, jak sami mówią, zrodziła się już podczas choroby Marco (naszego absolwenta). Swoją postawą chcieli także odpowiedzieć na apel wielu ludzi, którzy potrzebują krwi, o czym informują na społecznościowych portalach internetowych.

W miniony poniedziałek udali się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku. Łukasz oddawał krew po raz drugi, Dominik i Kamil po raz pierwszy. Najpierw, jak wspominają, należało wypełnić bardzo szczegółową ankietę. Pytania dotyczyły m.in. pobytu za granicą, wszelkich przebytych chorób, branych lekarstw itp. Następnie pobrano próbki krwi do analizy. Po pomyślnym wyniku każdy z nich oddał 450 ml krwi. Aby oddać krew, należy mieć ukończone 18 lat i być w pełni zdrowym. Oddawać można ją co dwa miesiące.

Pamiętając akcję "Oddaj z kości garść miłości", postanowili także zarejestrować się w banku dawców szpiku kostnego.

Naturalną i ludzką rzeczą jest ciekawość. Dobrze rozumiana prowadzi do interesujących odkryć i nowego spojrzenia na rzeczywistość. Ciekawość w odniesieniu do drugiego człowieka też okazać może się bardzo pozytywna, gdy chodzi o jego dobro, pamięć o nim i budowanie więzów przyjaźni.
W tak rozumianej ciekawości postawiłem sobie pytania:
- jaką drogą poszli nasi tegoroczni maturzyści?
- jakie wybrali uczelnie,  kierunki studiów?
- co robią?
Dzięki zdobyczom techniki (telefony, internet) udało się nawiązać kontakt z gremium absolwentów.

Większość z nich (26/28) podjęła dalszą naukę i skierowała kroki na wyższe uczelnie.
Wybór uczelni i kierunków pokazuje bogactwo i różnorodność zainteresowań naszych uczniów.
Wśród uczelni pojawiają się te związane z naszym rejonem, jak i te bardziej odległe: Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Wrocławska. Mamy więc studentów na Akademii Muzycznej, Akademii Morskiej, Collegium Medicum. Liczne grono postanowiło odpowiedzieć na głos Bożego powołania i podjęło się formacji filozoficzno-teologicznej w seminariach duchownych (6/28).
Absolwenci 2015 zainteresowali się tak tradycyjnymi kierunkami (filologia polska, historia, matematyka, administracja), jak i dość oryginalnymi (inżynieria systemów, kryminologia, mechatronika).
Niektórzy usiłują pogodzić pracę ze studiami - w trybie niestacjonarnym studiuje 6/26 tegorocznych maturzystów.
Szczegóły prezentują poniższe wykresy.

Wszystkim życzymy sił i zapału oraz Bożej mądrości w rozwijaniu swojej wiedzy i swoich umiejętności.

W poniedziałek, 19 października nowy samorząd uczniowski przygotował bardzo miłą niespodziankę dla nauczycieli naszej szkoły. Tego dnia spotkaliśmy się wieczorem w sali 202, by wziąć udział w nietypowej grze jeden z dziesięciu. Spotkanie poprowadził słynny koszykarz Emil Zieńko. Do pojedynku stanęli wywołani przez niego nauczyciele. Turniej składał się z trzech rund. Pytania okazały się nader trudne, podchwytliwe i zaskakujące. Dotyczyły nie tylko wiedzy naukowej, ale także znajomości seriali (np. M jak miłość), czy realiów szkoły i zamiłowań uczniów (św. Filomena). Zwyciężył p. prof. Jan Wiśniewski, a wszyscy pozostali uczestnicy otrzymali nagrodę pocieszenia. Za wyśmienitą zabawę i pomysł - dziękujemy :P

Od 16 do 18 października w Poznaniu odbyły się międzynarodowe targi komputerowe pod nazwą PGA, czyli Poznań Game Arena. Impreza unikatowa, wręcz niesamowity event dla fanów nowinek technicznych, turniejów e-sportowych lub ludzi, którzy przyszli zobaczyć swoich ulubionych youtuberów (typu Tivolt, Isamu, Rock i wielu innych).

Nie mogło tam też zabraknąć grona uczniów Collegium Marianum. Tak więc po 3-godzinnej przejażdżce pociągiem, około godziny 9:30 mogliśmy zobaczyć dumnie stojące hale obok Dworca Głównego. Przy wejściu na targi już czekał tłum ludzi (również przebranych za postacie z gier) i kolejne 20 minut czekaliśmy aż w końcu udało nam się przejść przez bramki i wejść na teren targów. Od razu można było zauważyć grupki ludzi szybko zmierzających do wybranych przez siebie celów. Według oficjalnych informacji można było zapoznać się ze 105 stoiskami wystawianymi przez firmy takie jak „Alien Ware”, „Twitch”, „CD Projekt” i wiele innych. Mimo że spędziliśmy na zwiedzaniu 5 godzin, to nie udało nam się zobaczyć wszystkiego. Tych hal i stoisk było po prostu tak dużo! Oprócz ogromnego wrażenia wywołanego rozmachem tego całego przedsięwzięcia, drugim równie wielkim aspektem była ilość ludzi. W jednej hali, w której konkurs robiła firma SteelSeries razem z zawodowym polskim zawodnikiem Roccat, „Jankosem” nie dało się przejść. Według informatora przez targi przeszło około 60 tysięcy ludzi! Osobiście udało mi się dwa razy pograć w Mortal Kombat X (to duże osiągnięcie). Po podpis znanych osobistości ustawiały się liczne kolejki, gdzie można było czekać nawet godzinę. Jednak bycie na PGA to było przeżycie czegoś nowego i niesamowitego. Miejsce, gdzie ludzie się łączą, a nie dzielą, gdzie trwa dobra zabawa cały czas. Razem z naszym opiekunem Rafałem Deską wyjazd ten stał się dobrą odskocznią od szarej rzeczywistości. Mam nadzieję, że za rok także weźmiemy udział w tej przygodzie.

Michał Sławski

Minione dni podgrzały atmosferę w naszej szkole. Nadszedł czas wyboru samorządu uczniowskiego. Poszczególne klasy wybrały kandydatów, którzy mieli powalczyć o stołek przewodniczącego. Ostatecznie o wspomniane stanowisko ubiegali się Michał Osowski i Robert Pilarski.

We wtorkowy wieczór kandydaci zasiedli w sali 202 do publicznej debaty. Robert wygłaszając swoje przemówienie, przypomniał kim jest przewodniczący SU i jakim zadaniom musi podołać. Wśród swoich planów wyliczył zakup nowego atlasu do ćwiczeń siłowych, czy ustanowienie dnia bez mundurka. Michał zastanawiał się między innymi nad obowiązującym planem dnia, porannym bieganiem, zawodami w grach komputerowych, czy grupą miłośników chorału gregoriańskiego. (Niektóre pomysły i uwagi kandydatów lepiej przemilczeć).

Nasza szkolna polityka sięgnęła zenitu, gdy nadszedł wieczór 14 października i wszyscy obecni uczniowie wzięli udział w wyborach. Komisji przewodniczył Jarosław Kęsik, a pomagali przedstawiciele poszczególnych klas. Wszystkie głosy zostały ważnie oddane. Większość opowiedziała się za Michałem. Gratulujemy.

Przed nowym przewodniczącym nowe wyzwania, najpierw tworzenie "rządu", czyli przedstawienie składu samorządu uczniowskiego.

W gdańskim Dworze Artusa, we wtorek, 13 października 2015 roku odbyło się wręczenie medali Komisji Edukacji Narodowej. Wśród odznaczonych osób znaleźli się nasi nauczyciele:
- Pani prof. Helena Serocka (wieloletni wychowawca pokoleń naszych uczniów, z naszą szkołą związana od momentu jej reaktywacji),
- Pan prof. Jan Wiśniewski (wielki pasjonat historii i nauk społecznych, pracownik naukowy uczelni wyższych).
Gratulujemy.

Medal KEN został ustanowiony w 1956 r. Jest on nadawany osobom zasłużonym dla oświaty i wychowania, w szczególności za działalność dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą dzieci i młodzieży.
Medalowi patronuje Komisja Edukacji Narodowej. Została ona powołana przez Sejm 14 października 1773 r na wniosek króla Stanisława Poniatowskiego. Była pierwszym w Polsce i Europie centralnym organem władzy oświatowej.