W sobotni wieczór, 23 stycznia 2016 r. klasa II przeżywała swoje połowinki. Długo przygotowywaliśmy się do tego balu i czekaliśmy na niego z niecierpliwością. Miał on miejsce w pięknie przystrojonym, szkolnym refektarzu. Balony wypełniały całe pomieszczenie, światła odbijały się od nich niczym słońce wpadające na kryształy w gorący, letni dzień. W większości uczniowie przybyli na zabawę z partnerkami, lecz nie każdy. Czasami tak bywa, że partnerka łamie sobie nogę w dzień zabawy. Mówi się, że: „Gdyby kózka nie skakała, to by nóżki nie złamała”.

Na samym początku był czas na obfitą kolację, deser i inne przysmaki. Dania przygotowane przez kucharki podbiły podniebienia uczestników balu. Po zasmakowaniu owych wykwintności, zastanawialiśmy się, czy przypadkiem do kuchni nie wkradł się Robert Makłowicz.  Zabawa rozpoczęła się wraz z muzyką. To właśnie ona sprzyjała dobrej zabawie do północy. Niektóre z wykonań tanecznych zachwyciłyby nawet jury z programu „Taniec z gwiazdami”. Po baletach chętni uczestnicy udali się do kaplicy szkolnej na niedzielną Eucharystię pod przewodnictwem ks. Artura, który wygłosił płomienną homilię. Trafiła ona do serc wszystkich zgromadzonych.

Zadowolenie było powszechnym uczuciem każdego uczestnika. Można by to opisać słowami „valde bene!”. Mamy nadzieje, że przyjemność zabawy w tak znamienitym gronie jeszcze nas w życiu spotka. Jesteśmy pełni nadziei, że przyszłoroczny bal studniówkowy będzie co najmniej na równie dobrym poziomie.

Szymon Dahm & Krystian Rink

GALERIA

W ramach projektu Budowa banku zadań zespoły działające przy Centralnej Komisji Egzaminacyjnej przygotowały zbiory zadań jako przygotowanie do egzaminu maturalnego. Materiały pomocnicze zostały umieszczone na stronie CKE. U nas znajdziecie do nich linki TUTAJ.

Do zadań z informatyki zostały dołączone dane, a także rozwiązania. Do zadań z języka angielskiego i niemieckiego oprócz zbiorów odnajdziemy również nagrania. Zbiór zadań z geografii i historii jest podzielony na dwie części. Zadania z języka polskiego z zakresu podstawowego i rozszerzonego zostały umieszczone w jednej publikacji.

Maturzystom życzymy miłej lektury.

W Kościele Katolickim czas po Bożym Narodzeniu wiąże się z odwiedzinami duszpasterskimi. Księża, posługujący w parafii, odwiedzają rodziny, domostwa, by przez wspólną modlitwę i rozmowę budować wspólnotę parafialną.
W naszej szkole także odbywa się kolęda. W środę, 20 stycznia, uczniów odwiedził Ks. Biskup Ryszard Kasyna. Spotkanie rozpoczęło się na refektarzu od bożonarodzeniowego przedstawienia. Następnie modliliśmy się o potrzebne łaski na cały rok i Boże błogosławieństwo w zdobywaniu wiedzy. Zasiadłszy przy wspólnym stole, zaśpiewaliśmy także niejedną kolędę. Ks. Biskup odwiedził również uczniów w swoich pokojach (w internacie). Była więc okazja do rozmowy, radości i spotkania z naszym pasterzem.
Tradycyjnie, można powiedzieć, z tej okazji ukazał się nasz wyjątkowy kalendarz na 2016 rok.

GALERIA

Studniówka

– po raz trzeci

na zamku

w Gniewie!

 

 

 


Zacne Collegium, maturzyści z, nomen omen, Collegium, tradycji staropolskiej zadość czyniąc, na 120 dni przed maturą, 5 stycznia 2016, w przeddzień Święta Trzech Króli (!),  na zamku w Gniewie urządzili Bal Studniówkowy, zapraszając Grono Pedagogiczne z Księdzem Dyrektorem na czele.  Jak tradycja każe, bal rozpoczęto uroczystym polonezem Wojciecha Kilara z filmu „Pan Tadeusz”, po czym przewodniczący klasy przywitał Gości.  Dziękując wszystkim nauczycielom za cierpliwość i wyrozumiałość w ciągu trzech lat nauki wręczył na ręce wychowawcy klasy strojny kosz pełen kwiatów. Następnie Ksiądz Dyrektor tradycyjnie skierował kilka ciepłych słów podziękowania do rodziców, którzy zorganizowali tę uroczystość, do nauczycieli, którzy przyjęli zaproszenie oraz do maturzystów i ich partnerek, życząc wszystkim dobrej zabawy. Uczniowie obdarowali swoich nauczycieli słodkimi torebkami pełnymi „Bożych krówek”. A uczniom, o szybko upływającym czasie będzie przypominać popularny centymetr krawiecki, który otrzymali z rąk wychowawcy, z dołączonym - bardzo poważnie brzmiącym wyzwaniem - „Operację „Matura” czas zacząć”!
Temperaturę zabawy podniósł występ zespołu '6. Deklinacja'. Miał  on niepowtarzalną okazję zagrać na dziedzińcu zamku krzyżackiego w Gniewie. Zaś okazjonalny siedmiominutowy filmik o klasie będzie pamiątką na lata. Zabawa trwała prawie do rana. O oprawę muzyczną i wspólne tańce zadbała kapela naszego starszego, szkolnego kolegi Grzegorza Piskorskiego. Muzyka i zabawa były wyśmienite, podobnie jak całe menu. Dziękujemy!
Maturzyści

GALERIA

W okresie świąteczno-noworocznym 'wszyscy wszystkim ślą życzenia'. Dziękujemy Przyjaciołom naszej szkoły za przesłane słowa życzeń. Dotarły one do nas tradycyjną pocztą, ale także w postaci smsów i e-maili.

Czas Bożego Narodzenia, czas wspólnoty, jedności, przebaczenia, miłości... Tyle ciepłych myśli, wspomnień...

Z całym bogactwem naszych uczuć i doświadczeń spotkaliśmy się jako wspólnota Collegium Marianum przy wspólnym stole, by rozpocząć ów szczególny czas roku liturgicznego, w którym wspominamy wcielenie Bożego Syna. W piątek (18 grudnia) o godz. 10.00 szkolna uroczystość rozpoczęła się od tradycyjnego, bożonarodzeniowego przedstawienia. Klasa pierwsza pod czujnym okiem p. Heleny Serockiej, w bardzo oryginalny sposób zachęcała wszystkich, by odwrócić się od swoich wad, a zwrócić ku cnotom. Na nich bowiem należy budować dobre życie, nimi się kierować. W ten sposób "duch" Bożego Narodzenia przekłada się na konkretne codzienne wybory.

Następnie ks. dyrektor wręczył nagrody dla najbardziej wytrwałych uczestników rorat. Ta tradycja tak żywo obecna w naszych parafiach jest również pielęgnowana w naszej szkole.

Nadszedł czas na życzenia - te mniej i bardziej oryginalne, płynące z serca, jakże często dotykające szkolnych relacji i uczniowsko-nauczycielskiej rzeczywistości.

Na świątecznym stole, dzięki ofiarnej pracy Pań w kuchni, odkrywaliśmy smak barszczu, pierogów, ryby po grecku, tradycyjnej sałatki. Na koniec nasze podniebienie połaskotał świąteczny piernik, strucla z makiem przy filiżance "małej czarnej".

Ach, gdyby tak święta trwały cały rok...