Collegium Marianum

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
News

Familijne spotkanie

W gorącej atmosferze, mimo niesprzyjającej aury, odbył się kolejny piknik rodziny Collegium. Ze wszech stron zjechali zaproszeni goście, czyli uczniowie ze swoimi rodzinami, pedagodzy, wychowawcy, pracownicy - wszyscy, którzy są w jakikolwiek sposób związani z naszą szkołą. Niedzielne spotkanie rozpoczęło się Mszą św. sprawowaną w kaplicy Podwyższenia Krzyża Świętego przez ks. dyr. Arkadiusza Ćwiklińskiego. Wyjątkowe przesłanie Ewangelii "Otwórz się!" zostało przez nas odebrane jako zachęta do otwarcia się na doświadczenie Boga jak i na drugiego człowieka. Stąd idea pikniku była nastawiona na wzajemne spotkanie, rozmowy, poznanie się i zabawy.

Piknikowe konkurencje rozpoczął mecz piłki siatkowej. Rywalizowały dwie drużyny: uczniów oraz ks. Piotra, który po latach postanowił wejść na boisko. Po zaciętej walce, dzięki wsparciu z wysoka zwyciężała drużyna księdza. W międzyczasie najmłodsi uczestnicy spotkania udali się na poszukiwanie ukrytych skarbów i słodkości w ogrodach seminaryjnych.

Wśród atrakcji nie zabrakło swoistego pokazu samoobrony w wykonaniu mistrza świata w Combat Kalaki, naszego absolwenta Szymona Nowakowskiego, któremu towarzyszył Błażej Ćwikliński z klasy II. Zademonstrowali walkę na noże, pałki, walkę wręcz oraz w zbrojach. Takim wojownikom nikt nie podskoczy, a nawet gdyby spróbował, to gorzko pożałuje.

Nauczyciel edukacji dla bezpieczeństwa prof. Kazimierz Ickiewicz przygotował stanowiska strzelnicze. Strzelanie do celu cieszyło się niesamowitym powodzeniem. Chcieli spróbować wszyscy: najmłodsi i najstarsi, panie i panowie. Zadanie nie było łatwe; tarcza taka mała, a muszka pistoletu taka duża.

Niesłabnącym zainteresowaniem cieszyło się hula-hop. Zeszłoroczna mistrzyni w kręceniu plastikowym kołem utrzymała swój tytuł również tego roku.

Na pokrzepienie sił udaliśmy się do szkolnego refektarza. Mmmm.... ten bigos i kiełbaska. Na samą myśl nadal cieknie ślinka.

Chętni rozegrali jeszcze partyjkę szachów lub zagrali w warcaby.

 

XIX BPI

W obecnym roku szkolnym uczniowie klas III, którzy realizowali matematykę na poziomie rozszerzonym wzięli udział w 'Biegu po Indeks'. Konkurs po raz XIX zorganizowała Politechnika Koszalińska.

W finale konkursu udział wzięli wybrani uczniowie: P. Mosiński, Sz. Czarnowski i K. Orłowski. Choć najlepszy otarł się o indeks, to jako drużyna zajęliśmy pierwsze miejsce w drugim etapie.

 

Marcin finalistą

Marcin Dorochowicz, uczeń klasy drugiej naszej szkoły wziął udział w zawodach III stopnia XXV Olimpiady Teologii Katolickiej - Sakramenty uzdrowienia i ich rola w życiu Kościoła. Finał odbył się w Łomży w dniach 16-18 kwietnia 2015 r. Marcin uzyskał tytuł finalisty. Gratulujemy!

 

Zakończenie nauki klas III

Tegoroczne pożegnanie maturzystów miało kilka odsłon.

Na początku, o godz. 14:00 kaplica szkolna wypełniła się po brzegi gośćmi, maturzystami i ich młodszymi kolegami, aby uczestniczyć w uroczystej Mszy św., której przewodniczył ksiądz biskup Ryszard Kasyna.

Już w sali gimnastycznej, świadectwa ukończenia Collegium Marianum, trzecioklasiści odebrali z rąk JE Biskupa Pelplińskiego, po uprzednich peanach wygłoszonych przez swoich wychowawców: Jana Wiśniewskiego i Kazimierza Ickiewicza. Natomiast księża dyrektorzy, obecny: Arkadiusz Ćwikliński i ten, który przyjmował tegorocznych maturzystów do CM - Andrzej Szopiński obdarowali wszystkich zasłużonymi nagrodami książkowymi.

Niezwykłe egzemplarze książek przygotował Samorząd Uczniowskiego. Każdy abiturient i ich wychowawcy otrzymali z rąk przewodniczącego Wiktora Studzińskiego i Dominika Narlocha, egzemplarz własnego autorstwa, którego tytuł niezwykle trafnie, w żartobliwy sposób podkreślał, wcześniej zauważone, cenne przymioty każdego z osobna. Przykład: Kazimierz Ickiewicz, „Od dyrektora do senatora” itp.

Na zakończenie wszyscy obejrzeli przedstawienie komedii Moliera „Szkoła mężów” przygotowane, tradycyjnie już, przez drugoklasistów (role żeńskie powierzono zaprzyjaźnionym dziewczętom). Spektakl rozpoczął się zaskakująco – makareną, a zakończył - polonezem. Widzowie, zaproszeni na ucztę, tym krokiem wyszli na zewnątrz, by rozsmakować się w weselnym, truskawkowym torcie. To wszystko działo się przed domem rekolekcyjnym, na schodach którego gościom przygrywał szkolny zespół „6. Deklinacja”.

Ostatnią odsłoną tego najdłuższego pożegnania była wspólna kolacja w refektarzu szkolnym dla maturzystów i ich rodzin z nauczycielami i Księdzem Dyrektorem.

 

 
Więcej artykułów…


Strona 22 z 23

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 6 gości 
Reklama

wirtualny spacer