W dniach 15-17 grudnia odbyły się wyjazdy szkolne do kina i opery. Uczniowie mieli okazję obejrzeć wybrany film: „Krampus”,  „Listy do M” lub „Igrzyska śmierci”. Ponadto udali się do opery, w której mogli się wsłuchać i wpatrzeć w seans „Straszny dwór”. Utwór opowiada historię dwóch braci – Stefana i Zbigniewa. Oni to po powrocie z wyprawy wojennej postanowili się nigdy nie ożenić. Odwiedzają  Miecznika, który  ma dwie piękne córki Hannę i Jadwigę. Dowiadują się, że dwór w Kalinowie nawiedzają duchy. Serce nie sługa, Zbigniew zakochuje się w Jadwidze, a Stefan w Hannie. Po wielu perypetiach opera kończy się zaręczynami obydwu par.

Uczniowie wrócili z wyjazdu pełni wrażeń.

Błażej Netkowski

Na zaproszenie Damiana Domańskiego - absolwenta Collegium Marianum - dzisiaj prezesa Stowarzyszenia „Drabka”, działającego w gminie Morzeszczyn, nasz szkolny zespół „6. Deklinacja” wystąpił z prawie półgodzinnym koncertem w ramach uroczystej I Gminnej Gali Wolontariatu 2015, która odbyła się w Borkowie, oddalonym od Pelplina niespełna 10 km. Zaprezentowane przez chłopaków utwory zostały przyjęte entuzjastycznie, pomimo sporego natężenia decybeli, które wypełniły niewielką, lecz niezwykle uroczą, salę w Borkowie.

W poniedziałek, 7 grudnia, 2015 byliśmy w „Katoliku” w Tczewie, aby wziąć udział w powiatowym konkursie historycznym o św. Jadwidze. Naszą szkołę reprezentowali miłośnicy historii Robert Pilarski i Adrian Święćkowski.
Tematyka konkursu obejmowała nie tylko wiedzę o Królowej, ale również m.in. związki Andegawenów z Piastami i Jagiellonami, politykę wewnętrzną Jagiełły, kształtowanie monarchii stanowej w Polsce, stosunki polsko-krzyżackie XIII – XVI, czy też wpływy Polski na Rusi Halicko-Włodzimierskiej i w Mołdawii.
Finał przebiegał w dwóch części: pisemnego testu i odpowiedzi ustnej.
Adrian znalazł się w drugiej części, wśród najlepszych 10. uczestników, uzyskując tytuł finalisty tego konkursu. Gratulujemy./hs

Od nadchodzącego czwartku (10 grudnia 2015) Kacper Gruba, uczeń klasy II naszej szkoły będzie prowadził audycję na żywo w Radio Głos.

Gruba Godzina to audycja dla młodzieży na żywo.

Zaproszeni goście, uczniowie i radiosłuchacze będą mieli okazję podzielić się swoimi pasjami. Już niedługo usłyszymy o zdrowym odżywianiu, o hodowli zwierząt domowych i jak to jest być młodzieżowym organistą na parafii.

Zrealizowana w murach naszej szkoły lekcja historii przez Telewizję Trwam doczekała się swojej emisji.

W programie zostało zaprezentowane Collegium Marianum:

{youtube} uo6kQuKHirk {/youtube}

oraz lekcja historii w wydaniu Pana Prof. Jana Wiśniewskiego

{youtube} XsWhH-uxUKU{/youtube}

Całość można obejrzeć TUTAJ