Collegium Marianum

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Absolwenci Collegium bohaterami książek

Przedstawiciele Collegium Marianum mieli niepowtarzalna okazję uczestniczyć w promocjach książek.
Niech wybrane fragmenty tych niezwykłych pozycji, jakże ważnych dla Kociewia, Pelplina i naszej szkoły - Collegium Marianum, zachęcą miłośników rodów, historii małych ojczyzn, i tej największej, do lektury.
Obie publikacje znajdziesz w bibliotece szkolnej, a poniżej cytaty :)

 

Krzysztof Korda, „Ks. ppłk Józef Wrycza (1884-1961). Biografia historyczna” (8 listopada 2016)

(…)Po zakończeniu edukacji w szkole ludowej Józef Wrycza w latach 1894-1899 uczęszczał do Collegium Marianum, progimnazjum biskupiego w Pelplinie Został przyjęty 10 kwietnia1894 roku (…)
(…) Gimnazjaliści z Pelplina na całe Zycie zapamiętali jedzenie w Collegium Marianum (…)
(…) Należy więc sądzić, we wskazanym 1896 lub 1897 roku Józef w Collegium Marianum przystąpił do I Komunii św., a nie do bierzmowania. Bierzmowany był w późniejszym okresie, prawdopodobnie również w Collegium (…)
(…) Gimnazjaliści z Pelplina na całe życie zapamiętali jedzenie w Collegium Marianum. Nie było najlepsze (…)
(…) Collegium Marianum miało wielu wybitnych nauczycieli, którzy z pewnością odcisnęli swoje piętno na osobowości młodego Wryczy (…)
(…) Ks. Jan Zieliński zaszczepił uczniom miłość do czytania. Ślad tej postawy widać w biografii Wryczy, który już, jako student seminarium przywoził z Warszawy książki do bibliotek na Kaszubach. Później, jako wikary był aktywny w Towarzystwie Czytelni Ludowych (…)

Kamila Thiel-Ornass, Danuta Thiel-Melerska, „Rody Pomorskie Ornass i Thiel”
(19 listopada 2016)
(…) Jan Chryzostom, syn Jana i Karoliny Ornassów, urodzony w Ornassowie, po pierwszych naukach w Collegium Marianum w Pelplinie studiował na wydziale prawa na uniwersytetach we Wrocławiu i Berlinie. Jan Chryzostom obejmował następnie coraz wyższe stanowiska sędziowskie, aż do funkcji tajnego radcy przy Wyższym Sądzie Krajowym w Kwidzynie (…)
(…) u zarania II Rzeczpospolitej, jako jeden z dwóch Polaków - sędziów na Pomorzu opowiedział się za Polską i objął w 1920 roku kierownictwo Komisji Kontrolnej Plebiscytowej w Kwidzynie (…)
(…) w latach 20. XX wieku tworzył podwaliny Sądu Apelacyjnego w Toruniu, którego został wiceprezesem (…)
(…) młodszym bratem naszego dziadka Eugeniusza był Ryszard Ornass urodzony 16 października 1873 roku. Uczył się on, jak i bracia, w pelplińskim Collegium Marianum, w szkole męskiej z polskim językiem wykładowym, założonej w 1836 roku, gdzie ukończył naukę pod koniec XIX wieku
(…) Wszyscy chłopcy z rozgałęzionego rodu Ornassów  (z Józefowa, Rożentala, Ornassowa, Rajkowych) pierwsze nauki szkoły średniej pobierali pod patronatem Kościoła pelplińskiego (…)
(…) z powodu czarniny, skończyła się domowa edukacja dzieci w Rajkowach. Odtąd córki zaczęły dojeżdżać do szkół w Tczewie, a najstarszego Józia umieszczono w Collegium Marianum w Pelplinie (…)
(…) ale nasz dziadek szydził z chłopomanii wuja Brejskiego. Brejski (absolwent naszej szkoły przyp. własny) był posłem do Sejmu Ustawodawczego w 1920 roku, późniejszym wojewodą pomorskim (…)
(…) Siostrze tegoż Jana , Annie (…) okazywał Eugeniusz nieodmiennie szczególne względy i szacunek (…) pozwalano jej na więcej i tolerowano niezwykłą, jak na owe czasy wśród kobiet, skłonność do… palenia cygar (…)

 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 37 gości 
Reklama

wirtualny spacer