Co roku obchodzimy pamiątkę odzyskania niepodległości. To wydarzenie, tak ważne dla polskiej historii, jest w naszym kraju upamiętniane w różnoraki sposób. W naszej szkole  akademię z tej okazji zorganizowali uczniowie trzeciej klasy pod kierownictwem Pana prof. Henryka Górskiego.
Uczniowie nie ukazywali tylko faktów historycznych, ale starali się z minionych dziejów wyciągnąć nauki wynikające z poszczególnych wydarzeń oraz odnieść je do współczesnego życia społecznego. Pieśni współczesnych artystów oraz patriotyczne kompozycje pozwalały na głębszą kontemplację akademii i poruszanych w niej wartości.
Całość przeplatana była pieśniami patriotycznymi śpiewanymi przez uczniów klasy trzeciej oraz odtwarzanymi z magnetofonu. Wyświetlane na rzutniku obrazy miały ukazać nie tylko fakty historyczne, ale były też żywą lekcją historii dla odbiorców oraz doskonałym bodźcem refleksji nad dziejami naszego narodu.
Całe przedsięwzięcie zwieńczyło przemówienie Księdza Dyrektora, który wskazywał na naszą tożsamość jako Polaków oraz ukazał cechy, które powinny charakteryzować dobrego patriotę.