Collegium Marianum

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

FAQ

Chodzisz do CM? Będziesz księdzem?

Nie. To, że uczniowie CM to przyszli księża to stereotyp. Niektórzy uczniowie obierają tę drogę, lecz zdecydowana większość udaje się na świeckie studia.

Czy w CM trzeba się dużo uczyć?

Nie, nie dużo, praktycznie cały czas. Jeśli chcesz mieć dobre oceny i świadectwo musisz się postarać. Ocen nie dostaje się za ładne oczy. Tak jest zresztą w każdej szkole.

Czy trzeba mieszkać w internacie? A jeżeli ktoś nie mieszka w internacie, to jaki jest koszt czesnego?

Nie, nie trzeba mieszkać w internacie. Jeżeli uczeń jest z Pelplina bądź okolic, ma szybki i łatwy dostęp do szkoły, może zrezygnować z internatu i płaci wtedy o 100 PLN mniej niż uczeń korzystający z Internatu. Opłata za czesne wynosi 500 PLN.

Czy w waszej szkole uczą sami księża?

Nie, uczą tutaj nauczyciele świeccy i do tego dobrze wykwalifikowani. Księża uczą nas religii, j. łacińskiego oraz muzyki.

Co to oznacza że szkoła jest katolicka?

Oznacza, to że w szkole panuje duży nacisk na rozwój duchowy w duchu wiary katolickiej. Uczniowie uczęszczają na Msze Św.(3 obowiązkowe w tym jedna w katedrze oraz Msze dodatkowe 2 razy w tygodniu) modlą się przed każdym posiłkiem oraz uczęszczają na modlitwy wieczorne (2 razy w tygodniu).

Co daje ta szkoła?

Uczeń, który ukończył tą szkołę ma wykształcenie średnie. Może iść na studia. Collegium Marianum daje także wiele więcej m.in.: kształtuje kręgosłup moralny człowieka, uczy właściwego zarządzania czasem.

Dlaczego warto wybrać Collegium Marianum?

Ta szkoła umożliwia wszechstronny rozwój, począwszy od 11 godzin języków obcych tygodniowo (w pierwszej klasie 5 godzin angielskiego i niemieckiego, w drugiej i trzeciej klasie 8 godzin języka rozszerzonego i 2 podstawowego, do tego j. łaciński), poprzez zajęcia fakultawtyne z niemal każdego przedmiotu po zajęcia sportowe. Umożliwia głęboki rozwój duchowy i intelektualny, pozwala na doskonalenie umiejętności, daje możliwość wykazania się na każdym polu oraz rozwoju zainteresowań.

Co robicie w czasie wolnym?

Do dyspozycji jest siłownia, a także sala komputerowa, można skorzystać z Internetu. Dwa razy w tygodniu odbywają się zajęcia sportowe. Odwiedzamy się wzajemnie w pokojach, spędzamy czas rozwijając nasze zainteresowania. Dostępna jest sala telewizyjna, w której możemy zarówno obejrzeć programy telewizyjne, wiadomości jak i film na dvd.

Jak wygląda typowy dzień w Collegium?

Pobudka o 7.00, o 7.30 jest śniadanie, zajęcia lekcyjne od godziny 8.00. Między 15.00 a 16.30 jest możliwość wyjścia do miasta, a następnie dwugodzinne studium, czyli obowiązkowa nauka własna w pokojach. W tym czasie odbywają się też fakultety. O 18.30 jest kolacja, a po niej 2 godziny czasu wolnego. O 21.00 przeważnie spotykamy się w kaplicy na modlitwach, bądź na Mszy Św. Od 22.00 jest cisza nocna, co nie znaczy, że musimy gasić światła i iść spać. Nie wolno opuszczać pokoju, lecz można dalej się uczyć przy świetle lampki.