20 III 2019 r. po raz XVI Collegium Marianum powitało wiosnę w znakomitym gronie uczestników i gości Powiatowego Konkursu Ortograficznego.  „Jeżeli Ojczyzna jest domem naszym, to język jest dachem ów dom osłaniającym” – tymi słowami wypowiedzianymi przed laty przez św. Jana Pawła II zainaugurował tegoroczny konkurs dyrektor Collegium Marianum ks. dr Wiesław Szuca. Do zmagań z zasadzkami pisowni przystąpiło 17 uczestników z 9 szkół, oraz kilkoro spośród zaproszonych gości – Ci mieli możliwość poddania swoich prac ocenie komisji, bądź samodzielnego sprawdzenia.

Tekst dyktanda ułożony przez dr Joannę Ginter nawiązywał do niebłahych wydarzeń roku ubiegłego – mianowicie do obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Obfitował w trudności ortograficzne, szczególnie związane z pisownią nazw miejsc, wydarzeń, instytucji, odznaczeń i innych. Wszystkie zasady dotyczące tych zagadnień zostały w arcyciekawy sposób omówione przez autorkę dyktanda tuż po napisaniu go przez uczestników.  Podczas gdy jury wnikliwie oceniało prace konkursowe, uczniowie wraz z opiekunami udali się na poczęstunek do szkolnego refektarza. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie pelplińskiej katedry.

W samo południe nastąpił moment odczytania wyników i wręczenia nagród. Komisja, w której zasiedli prof. Aneta Lewińska, prof. Lucyna Warda – Radys, dr Joanna Ginter, pani Jolanta Synak, pan Bogdan Wiśniewski, przyznała w kategorii „Wiosenne Dyktando”:
I miejsce – Aleksandra Brzóska z Uniwersyteckiego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie,
II miejsce – Marianna Wołoszyk z Uniwersyteckiego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie,
III miejsce – Wiktor Cetera z I Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie.

Nagroda za najestetyczniej napisane dyktando: Amelia Karcz z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Gniewie.
Nagroda za najlepszą interpunkcję: Aleksandra Brzóska z Uniwersyteckiego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie.
Najlepsze dyktando spośród zaproszonych gości: Monika Styś.

Puchar Mistrza Ortografii powędrował do Uniwersyteckiego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie.

W kategorii „ Najpiękniejsze Wiosenne Dyktando”, polegającej na zredagowaniu tekstu dyktanda, wyróżniono pięć spośród dwudziestu nadesłanych prac. Laureatami zostali:
I  miejsce:  Joanna Rożyńska z Zespołu Kształcenia i Wychowania nr 1 w Pelplinie,
II miejsce: Małgorzata Mokwa z Gimnazjum w Subkowach,
III miejsce: Marta Jaśniewska ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Pelplinie.

Wyróżnienia:
Jakub Łepek z Zespołu Kształcenia i Wychowania nr 1 w Pelplinie,
Paulina Antkowiak ze Szkoły Podstawowej w Miłobądzu.

Nagrodę Radia Głos za najweselsze dyktando otrzymał Jankub Łepek z ZKiW nr 1 w Pelplinie.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach. Dziękujemy za przybycie naszym wspaniałym gościom. W sposób szczególny pragniemy wyrazić wdzięczność sponsorom i przyjaciołom Powiatowego Konkursu Ortograficznego, dzięki którym możemy kontynuować tę piękną tradycję.

Monika Janeczek - Toporowska