6 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej „Narodowe Czytanie”. Akcja ta odbyła się po raz trzynasty, a zainicjowała ją ogólnopolska lektura „Pana Tadeusza” w 2012 r. W tym roku w ramach inicjatywy odczytuje się fragmenty „Kordiana” Juliusza Słowackiego, lektury z epoki romantyzmu, w której zasadniczą tematyką jest miłość do Ojczyzny, okupiona wielkim cierpieniem po nieudanym powstaniu listopadowym w latach 1830-1831.
Uczniowie klasy I i III wzięli udział Narodowym Czytaniu „Kordiana”, które odbyło się w Barokowym Zespole Parkowym w Pelplinie pod patronatem księdza biskupa diecezjalnego Ryszarda Kasyny jako gospodarza tego wydarzenia. Nieopodal domu biskupiego, w przepięknej ogrodowej scenerii, uczniowie recytowali i wsłuchiwali się w przepełnione ekspresją, gwałtowanymi, młodzieńczymi uczuciami słowa Kordiana, tytułowego bohatera dzieła Juliusza Słowackiego.
Po przywitaniu zebranych gości przez ks. Krystiana Feddka, dyrektora Kociewskiego Centrum Kultury, oraz wystąpieniu pana Bogdana Wiśniewskiego, który przybliżył zebranym kontekst powstania „Kordiana” oraz treść lektury, przystąpiono do odczytania pięciu fragmentów dzieła. Narodowe Czytanie w Barokowym Zespole Parkowym w Pelplinie rozpoczął sam gospodarz tego wydarzenia – ksiądz biskup diecezjalny Ryszard Kasyna. Kolejne trzy passusy „Kordiana” odczytali uczniowie Collegium Marianum – Krzysztof Renka, Agata Wysmułek i Paweł Lemke. Lekturę fragmentów dramatu Juliusza Słowackiego zakończył ks. prefekt Marek Szynkowski.
Wśród wielu wartościowych idei, zawartych w słowach Kordiana, wybrzmiało pragnienie wpływania na innych, mobilizowania ich, aby zmieniać na lepsze otaczającą nas rzeczywistość:
„Nie móc? to piekło!
Mogęż siłą uczucia serce moje nalać,
Aby się czuciem na tłumy rozciekło
I przepełniło serca nad brzegi”.
Spotkanie przy literackim słowie zakończyło błogosławieństwo księdza biskupa oraz pamiątkowa sesja zdjęciowa z udziałem uczniów naszej szkoły.