Każdego roku 14 marca obchodzony jest Dzień Liczby Pi. Oczywiście data nie jest przypadkowa – pierwsze cyfry liczby π to bowiem „3,14” (3. miesiąc roku, 14. dzień marca). Jest to okazja, by uczcić tę niezwykłą stałą matematyczną, która odgrywa kluczową rolę w geometrii, fizyce i wielu innych dziedzinach nauki.
Z okazji Dnia Liczby Pi grupa uczniów z klasy 2 i 3 wraz z panią Moniką Balcerzak, nauczycielką matematyki i informatyki w Collegium Marianum, wybrała się na Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego, by wziąć udział w świętowaniu tego dnia.
Podczas pobytu na UG nasi licealiści wysłuchali wykładów:
🧑🏫„Energia przyszłości i tajemnice mikroświata” – czyli o niezwykłych zjawiskach, które dzieją się w największych laboratoriach, oraz o tym, jak fizyka zmienia świat.
🧑🏫 „Teoria Gier” – czyli podstawy teorii używanej najczęściej do modelowania sytuacji związanych z podejmowaniem decyzji (ekonomia, biologia, wojsko, socjologia itp.).
Collegiaści wzięli również udział w warsztatach:
🧑🏫 „Modele funkcji parametrycznych w blenderze” (poznali możliwości Blendera w zakresie tworzenia brył i obiektów, których powierzchnia daje się opisać jako równania parametryczne 3D)
🧑🏫 „Podstawowe ćwiczenia laboratoryjne z mechaniki”.
Uczestnicy wyjazdu otrzymali też dostęp do escape roomów, które sprawdziły umiejętność pracy w zespole oraz rozwiązywania zagadek. Uczniowie klasy 3 LO mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy, biorąc udział w Minimaturze z matematyki w zakresie rozszerzonym.
Tak swoje wrażenia z wyjazdu na Uniwersytet Gdański opisał jeden z naszych uczniów:
„Wyjazd ten był świetną okazją do zwiedzenia uczelni oraz poznania jej od wewnątrz. Mini-matura pozwoliła zweryfikować swoją wiedzę przed przyszłorocznym egzaminem naturalnym, a poprzez escape room mogliśmy na własnej skórze odczuć niektóre z praw panujących w fizyce. Był to również po prostu bardzo dobrze spędzony czas, w sympatycznej atmosferze, więc uważam wycieczkę za bardzo udaną”.
Mamy nadzieję, że dzisiejszy wyjazd na Uniwersytet Gdański wzbudzi u naszych uczniów jeszcze większe zainteresowanie przedmiotami ścisłymi oraz doda im "energii i mocy" w wysiłkach naukowych. 💪🦾