Dnia 3 czerwca klasa IIa wraz ze swym wychowawcą p. Janem Wiśniewskim wybrała się do Gniewu. W ciągu kilku godzin udało się nam zobaczyć gotycki kościół parafialny pw. św. Mikołaja, położony w południowo-zachodnim narożniku rynku, zbudowany w XIV w., a zrekonstruowany w XIX, jak również Stare Miasto z świetnie zachowanym średniowiecznym układem przestrzennym i centralnie położonym kwadratowym rynkiem, pośrodku którego znajduje się zabytkowy ratusz.

Jednak największą atrakcją był najlepiej zachowany zamek krzyżacki na Pomorzu. Była to największa warownia zakonna po tej stronie Wisły, położona na wyniosłej skarpie na lewym brzegu rzeki. Do dziś potężna ceglana bryła zamku widoczna jest drogi łączącej Gdańsk z Toruniem. Wszystkie skrzydła mają jednakową wysokość, ale ilość kondygnacji jest różna ponieważ niektóre pomieszczenia jak np. kaplica i kapitularz były znacznie wyższe od pozostałych. W piwnicach zamku mieści się muzeum tortur, co szczególnie nas zainteresowało. Zwłaszcza dotyczyło to narzędzi używanych przez miejskiego kata. Później zwiedzaliśmy pozostałe ekspozycje oraz oglądaliśmy kilkuminutowy spektakl poświęcony bitwie pod Grunwaldem. Widzieliśmy też Pałac Marysieńki zbudowany przez Jana Sobieskiego, wcześniejszego starostę gniewskiego, dla żony Marysieńki. Wbudowany w kompleks zamkowy, jedną stroną zwrócony ku zamkowi, drugą ku Wiśle. Zniszczony przez obsunięcie się skarpy i odbudowany na fundamentach dwóch zabudowań gospodarczych posiada cechy neogotyckie, a dzisiaj mieści się w nim hotel.

Po zwiedzaniu udaliśmy się na podzamcze, gdzie nieoczekiwanie mogliśmy zapoznać się „na żywo” z polską husarią! Właśnie w tym momencie kilku husarzy organizowało „popis” swoich umiejętności przed licznie zgromadzoną widownią. To zrobiło na nas duże wrażenie, szczególnie na naszym wychowawcy.