W naszej Szkole można obejrzeć dwie wystawy poświęcone historii Pomorza w okresie II wojny światowej. Pierwsza wystawa pt. „Pierwsza odsłona. Okupacja niemiecka na Kaszubach i Kociewiu w 1939 r.” została poświęcona okupacji niemieckiej na terenie Kaszub i Kociewia w 1939 r. Pomorze Gdańskie zostało uznane przez hitlerowców za ziemie odwiecznie niemieckie i wcielone do Rzeszy. Likwidacja elit zaczęła się w pierwszych godzinach po ataku Wehrmachtu na Polskę. Równocześnie zaczęła się akcja germanizacyjna. Z przestrzeni publicznej usunięto polskie napisy, nie mogła ukazywać się prasa w języku polskim, był on także niedopuszczalny we wszystkich typach szkół. Należące do Polaków mieszkania i przedsiębiorstwa były konfiskowane, a właściciele wysiedlani. Wystawa zawiera wprowadzenie historyczne oraz omawia wybrane aspekty polityki okupacyjnej: aresztowania, wysiedlenia, egzekucje (przede wszystkim w Piaśnicy i Szpęgawsku), obóz Stutthof, eksterminację elit, wywłaszczenia i roboty przymusowe, germanizację. Dużą część wystawy poświęcono ofiarom polityki okupanta.

Druga wystawa Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”, kontynuatorki „Gryfa Kaszubskiego” utworzonego na przełomie 1939 i 1940. Działała od połowy 1941 r. do końca marca 1945 r. Szczególną aktywność przejawiała na terenach wiejskich i leśnych, prowadząc działania sabotażowe i walkę zbrojną przeciw niemieckiemu okupantowi.

Wystawa jest pierwszą próbą zaprezentowana w takiej postaci historii TOW „Gryf Pomorski”. Na łącznie 15 panelach przedstawiono powstanie, struktury, działalność i czołowe postacie TOW „Gryf Pomorski”, a także represje, jakie spotkały członków tej podziemnej organizacji po 1945 r. Prezentowany materiał ilustracyjny oraz archiwalny zaczerpnięty został nie tylko ze zbiorów instytucji państwowych (archiwa, muzea, biblioteki), ale także z kolekcji osób prywatnych.
Na obie wystawy serdecznie zapraszamy do Collegium Marianum.
Wstęp wolny!!!