Dnia 19 i 20 września odbył się Jarmark Cysterski. Uroczystość rozpoczęła się już w nocy 18 września, kiedy to można było zwiedzać naszą katedrę z niespotykanej nocnej perspektywy. Cały wieczorny nastrój podtrzymywał koncert muzyki dawnej, organizowany już po raz dziewiąty.

Jeszcze większą moc atrakcji dostarczył naszej szkole sobotni dzień. Nasi uczniowie wzięli udział w różnych konkursach. Jednym z nich był konkurs „Wiedzy o Cystersach”, w którym wzięli udział: Marcin Dorochowicz oraz Jarosław Kęsik. Uczniowie Ci osiągnęli wysokie noty w tym przedsięwzięciu. Marcin zdobył drugie miejsce a Jarek trzecie. Odbył się również konkurs literacki i tu także mieliśmy laureata Mateusza Leszczyńskiego.

Uczniowie nasi nie tylko mogli pokazać  swoją sprawność intelektualną, lecz również  fizyczną. Mowa tutaj o niezwykle ciekawych rywalizacjach rycerskich. Drużyny młodzieżowe reprezentowały swoje szkoły. W zespole Collegium Marianum: Artur Bober, Wojciech Huzarek, Emil Zieńko, Michał Sławski, Jan Baumgart oraz zaprzyjaźnione dziewczyny. Opiekunem grupy była Pani prof. Helena Serocka przy wsparciu Pani prof. Barbary Jakusz.  Nasz zastęp kolejny raz  pokazał klasę w rozgrywkach, wygrywając po raz trzeci Turniej Rycerski. Zgodnie z tradycją miecz Starosty Tczewskiego  zostaje już na zawsze w naszej szkole. Zdjęcia tych zmagań  robił Michał Osowski. Po dniu pełnym wrażeń można było pochodzić sobie po straganach, które oferowały wyroby z całej Polski i także z zagranicy.

Niedzielny dzień rozpoczął się od Mszy w Bazylice Katedralnej. Następnie do naszej placówki zaczęli licznie przybywać uczniowie reprezentujący szkoły w powiecie tczewskim. Uczniowie pierwszej klasy pełnili swój dyżur przy naszym stoisku, sprzedając przechodniom różnego rodzaju przydatne rzeczy. Odbył się również przemarsz młodzieży i starszyzny w średniowiecznych strojach. Nasi uczniowie również brali udział w barwnym korowodzie. Wystroili się w szaty gospodarzy święta - Cystersów. Po przemarszu spadł siarczysty deszcz, który sparaliżował na chwilę dalsze punkty programu. Jednak nie trwało to zbyt długo i nadeszła chwila, na którą czekali nasi sobotni zwycięzcy. Rozpoczęło się rozdanie zasłużonych nagród. Gdy zakończyła się ta ceremonia, odbyło się przedstawienie angażujące młodych ludzi uczestniczących w Jarmarku.

Cały trzydniowy cykl wydarzeń zakończył wspaniały i zapierający dech w piersiach pokaz rycerski. Akrobacje, walki na kopie oraz wiele innych przygotowała grupa, która jest uznawana za jedną z najlepszych tego typu w Europie.

15 Jarmark Cysterski kolejny raz okazał się owocny dla naszej wspólnoty, nie tylko pod względem zdobytych laurów, lecz także zawartych  znajomości z uczniami pobliskich szkół.

Jarosław Kęsik

GALERIA