JEDYNA, niepowtarzalna, WYJĄTKOWA

Szkoła. Słowo, które u niektórych wywołuje nostalgię, u innych dreszcz emocji, jednym kojarzy się z nauką, tzw. zakuwaniem, innym z gronem znajomych, przyjaciół, kolegów.
Jednakże szkoła, cała jej rzeczywistość odciska swój niezatarty ślad na każdym, kształtuje intelekt, postawę, ducha, ćwiczy charakter i rozwija osobowość. Zarówno uczy jak i wychowuje.

NAUKA jest SUPER

Nauka - to potęgi klucz. Słyszymy od kiedy po raz pierwszy przekroczymy szkolne progi. Zdobywanie wiedzy może następować różnymi metodami: pamięciowe opanowanie materiału, powtarzanie jakiejś czynności (nauka pisania), intelektualne dociekanie (np. interpretacja Dziadów), przeprowadzanie doświadczeń (np. chemicznych).

Z biegiem czasu im więcej metod, tym ciekawsza staje się nauka i każdy może znaleźć ten sposób, który jemu odpowiada. Dziś nieodzownym elementem nauczania są różne pomoce z zakresu technologii informacyjnej, czyli komputery, programy i całe to oprzyrządowanie.

W Collegium jest miejsce na wszystko - można siedzieć po nocach i przyswajać wiedzę; można spotykać się z kolegami i wspólnie rozwiązywać zadania; można podejść wieczorem ratunku poszukać z nauk ścisłych u ks. Piotra.

Jakie są tego efekty? To zależy, jak wszystko - od dwóch stron. Zaangażowany uczeń i chętny nauczyciel mogą wspólnie osiągnąć wiele. A tych nie brakuje w naszej szkole. Stąd walczą nasi uczniowie o indeksy PG, startują w różnorakich olimpiadach. Najbardziej jednak cieszy rozwój, który dopiero po zdanej maturze można ocenić.

Miarą poziomu szkoły nie muszą być statystyki, rankingi, które zależą od przyjętej metody. Ktoś jednak spróbował zmierzyć tzw. edukacyjną wartość dodaną. Pokazuje ona, w jakim stopniu dana szkoła rozwija swoich uczniów. Za przykład niech posłuży wykres osiągnięć naszych absolwentów z roku 2015 z matematyki, bo do tych danych mam dostęp:

Linia ciągła pokazuje przewidywany średni wynik uczniów tego rocznika na maturze 2015. Każda kropka reprezentuje jednego ucznia. Osie pozioma i pionowa odnoszą się do wyników osiągniętych na egzaminie gimnazjalnym i maturalnym. Ich odległość od linii ciągłej pokazuje, jaki nastąpił przyrost wiedzy i umiejętności (w tym przypadku z matematyki).

Kolejny wykres pokazuje przewidywany wynik matury - kolor czerwony - i osiągnięte wyniki - kolor zielony. Wykres osiągnięć rzeczywistych jest przesunięty ku lepszym wynikom, co pokazuje rozwój całej grupy naszych uczniów. Nie pozostaje nic, jak tylko cieszyć się i gratulować.

TO BE OR NOT TO BE, lepiej jednak TO BE
Wychowanie to kształtowanie postaw, zachowania, postępowania. Ponieważ wychowanie dotyczy zachowań i czynów ludzkich, w naturalny sposób wiąże się z normami moralnymi.
Chrześcijańska wizja wychowania odnosi się w tym momencie do nauki przekazanej w Piśmie świętym i tradycji Kościoła. Pełny rozwój człowieka zakłada nie tylko rozwój jego intelektu, ale także szeroko pojętego ducha.
W Collegium służą temu: przeżywanie świąt i uroczystości tak kościelnych jak i patriotycznych, korzystanie z dobrodziejstw kultury (kino, teatr, dobra książka), codzienna modlitwa związana także z rokiem liturgicznym, a przede wszystkim liczne, niekończące się rozmowy i debaty (choćby na lekcjach religii).

CZEGO POTRZEBUJE MĘŻCZYZNA
Mężczyzna to z zasady wojownik. Nieraz musi sprawdzić swoją krzepę, siłę walki, ale też siłę woli. Szkolna siłownia wiele by o tym powiedziała. Podobnie niejeden siniak po ćwiczeniach z combat kalaki - filipińskich sztuk walki. Basen przemierzony wiele  razy nie tylko wzdłuż, ale czasem i wszerz. Wreszcie sala gimnastyczna opanowana przez piłkę siatkową, koszykową, czy nożną na zajęciach wfu i sksach. Również wyścigi po schodach :P

Niezapomniany jest także klimat wspólnego kibicowania różnorakim rozgrywkom, kiedy atmosfery na sali telewizyjnej może pozazdrościć najlepszy lokal dla kibiców.

nie lubisz lania wody? no to KONKRETY
Collegium Marianum to:
- dostęp do nauczyciela matematyki, chemii, pomoc z fizyki - od poniedziałku do piątku 24h na dobę,
- historyk związany z uczelniami wyższymi - służy pomocą i przygotowaniem do konkursów,
- fizyk - oddany uczniom i pracy, możesz na niego liczyć,
- pani od angielskiego - dorastała w USA, warto czerpać z jej doświadczenia,
- złote pióro i konkursy ortograficzne organizowane przez szkołę - coś, co humaniści lubią najbardziej,
- zespół muzyczny i teatralny - artyści na start,
- chcesz rozszerzać matematykę z biologią lub chemią, albo geografią, a nawet językiem polskim - żaden problem, w dowolnej konfiguracji wybierasz u nas rozszerzenia,
- myślisz o prawie, medycynie? - u nas posmakujesz łaciny, na pewno się przyda,
- sport, siłownia, sztuki walki, treningi,
- darmowe korepetycje - często pomoc nauczycieli otrzymasz gratis,
- jesteś ambitny i lubisz konkursy - możesz brać udział we wszystkich, w jakich chcesz - zobacz zakładkę osiągnięcia,
- nie radzisz sobie z nauką, ale jesteś pracowity i wytrwały - na pewno rozłożysz skrzydła i wiele osiągniesz;
i jedno zastrzeżenie - wszystko docenisz nie tak od razu, ale po pewnym czasie :)