W środę, 25 maja br. przeżyliśmy prawdziwie kosmiczną przygodę. Przy wsparciu Polskiej Agencji Kosmicznej mieliśmy okazję zwiedzić obserwatorium astronomiczne w Piwnicach pod Toruniem. POLSA wspiera bowiem działalność edukacyjną szkolnictwa średniego i promuje zainteresowania problematyką kosmiczną i satelitarną.

Spotkanie w Centrum Astronomii UMK ubogaciło naszą wiedzę w wiele ciekawych informacji. Dowiedzieliśmy się jak jest zbudowany radioteleskop i dlaczego urządzenia zwane komórkami przeszkadzają w jego pracy. Tego typu teleskop "nasłuchuje" fal kosmicznych, bowiem teleskop soczewkowy pozwala na prowadzenie obserwacji w wąskim zakresie fal światła widzialnego, które stanowi jedynie 0,7% całego zakresu promieniowania. Była mowa również o manewrowaniu radioteleskopem, o układzie chłodzenia, który pozwala na najbardziej optymalne wykorzystanie elektroniki. Wspomniano, że radioteleskop został praktycznie w całości poza trzema czy czterema elementami zbudowany przez Polaków i za polskie fundusze. Należy do klasy średniej teleskopów i jest włączony w całą sieć tych urządzeń, które pomagają eksplorować nieboskłon.

Kolejnym punktem programu była wizyta w toruńskim Planetarium. Seans "Astronomiczna prognoza pogody" pozwolił nam uchwycić oczyma wyobraźni wahania temperatur, różnorakie opady (niekoniecznie wody), różnice ciśnienia oraz przemieszczanie się atmosfery (o ile istnieje) na różnych ciałach niebieskich - planetach i księżycach w Układzie Słonecznym.