W miniony weekend, od 16 do 18 września odbywał się w Pelplinie Jarmark Cysterski. Z różnych stron Europy przybyli zaproszeni goście. Prym wiódł włodarz naszego miasta, który przekazał okoliczne ziemie we władanie cystersom. Ci zajęli się uprawą roli i krzewieniem chrześcijaństwa wśród miejscowej gawiedzi. Obrazki historyczne z zamierzchłych czasów dawnych wieków mieszały się ze współczesną kulturą i obyczajami ludzkimi. Ulice pelplińskie tłumie wypełniły orszaki rycerzy i dam, kramów jarmarcznych sprzedających mydło i powidło.

Sobotni dzień był przeznaczony na zabawy, konkursy i turnieje. Wystartowali w nich reprezentanci Collegium. W Historycznym Konkursie Wiedzy o Cystersach udział wzięli Marcin Kleinszmidt i Jacek Makowski. Do konkursu literackiego "Cystersi" przystąpili Robert Pilarski i Michał Sławski. Drużynę rycerzy toczących zaciekły bój w różnych szrankach stanowili: Krzysztof Posorski, Julian Gołębiewski, Michał Sławski, Paweł Wilczewski i flagowy Bartosz Załucki. U boku rycerzy stanęły zaprzyjaźnione damy.

Jarmarcznym targom towarzyszyły także spektakle historyczno-edukacyjne jak chociażby "Kronika Cysterska. Świętych obcowanie". Odbył się przemarsz zaproszonych gości i przegląd zespołów muzyki dawnej. Wszystko to w cieniu bodaj najpiękniejszej średniowiecznej polskiej katedry.