Niedziela, 17. września 2017 roku upłynęła wszystkim w atmosferze 17. Jarmarku Cysterskiego (jak widać cyfra „siedemnaście” zagościła w tym roku na jarmarku na dobre).

Wiele się działo w naszej szkole.  Collegium Marianum wymieniane jest, bowiem, jako współorganizator tego wydarzenia. Zarówno konkursy o cystersach dla młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych powiatu tczewskiego: literacki (Marcin Wojak, Filip Grzonka, ten ostatni, zdobywając IV miejsce!) i historyczny (Jacek Makowski – kończąc z wyróżnieniem!) odbywały się w murach naszej szkoły, jak też spektakl historyczno-edukacyjny „Zapiski pelplińskie”, w którym główną rolę odegrali uczniowie klasy pierwszej

, wcielając się w postaci: pelplińskiego opata (M. Wojak) i braci cystersów (G. Pniewski, M. Kobus, F. Grzonka, M. Laskowski, K. Cichosz) – pięknie prezentowali się na scenie. Nawet turniej rycerski szkół ponadgimnazjalnych „O Miecz Starosty” – odbył się na boisku nad Wierzycą.  Strzały z kuszy, pląsy średniowieczne i zakładanie zbroi na czas, to tylko niektóre dyscypliny turnieju. W tym roku obok Juliana Gołębiewskiego, Ignacego Szymańskiego, Jakuba Rzóski, Marcina Kleinszidta i Krystiana Cichosza - do drużyny rycerskiej kolegiastów dołączyły gimnazjalistki z ZKiW w Rajkowach: Nikola, Klaudia, Wiktoria i Ania. Dzięki ich obecności nie musielibyśmy oddawać turnieju walkowerem. Chwała im za to, chwała!

Świetnie prosperowało również stoisko jarmarczne zarządzane przez pierwszoklasistów.

Każdy miał okazje włączyć się w wydarzenia tego dnia, nawet ci uczniowie, którzy dbali o ład i porządek przed i na terenie szkoły - pełniąc swój dyżur w trosce o dobre samopoczucie wszystkich gości, którzy tego dnia odwiedzili nasza szkołę.