Międzynarodowa konferencja poświecona tematyce bezpieczeństwa w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyła się 1 grudnia 2017 r.

W piątek, na zaproszenie pani Anny Fotygi Posła do Parlamentu Europejskiego, siedmiu uczniów Collegium, wraz z grupą młodzieży pelplińskich szkół, uczestniczyło w konferencji pt. „Europejskie i transatlantyckie doświadczenia w walce z terroryzmem”.


Wśród prelegentów znaleźli się wybitni praktycy w zakresie obronności i przeciwdziałania zagrożeniom ekstremistycznego terroryzmu:
Yosef KUPERWASSER – Dyrektor w Jerozolimskim Centrum Spraw Publicznych;
David SCHENKER – Dyrektor Programu (Program on Arab Politics) w The Washington Institute;
Johan GEENTJENS – Szef Centralnego Wydziału do spraw walki z terroryzmem – Belgijska Policja Federalna;
Cypriana KOZER – Wykładowca Wydziału Bezpieczeństwa Narodowej Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie;
Elise COOLEGEM – Doradca do spraw zagranicznych i terroryzmu w grupie EKR w Parlamencie Europejskim.
Międzynarodowi eksperci w zakresie bezpieczeństwa i obronności przybliżyli uczestnikom skalę zagrożeń na świecie, a także metody walki i przeciwdziałania terroryzmowi stosowane w takich państwach jak: Belgia, Izrael i Stany Zjednoczone.
Zaproszeni goście mówili różnorodnych, niejednokrotnie szokujących obliczach terroryzmu, o sposobach rekrutacji nowych członków organizacji terrorystycznych: ISIS czy Al Kaida, które ciągle nękają społeczność międzynarodową, a także o istotnych punktach różniących przedstawicieli Zachodu od terrorystów. Wśród krajów wysoko rozwiniętych Europy Zachodniej, nierzadko dochodzi do sytuacji, gdzie to mniejszości wyrażają swój pogląd, iż wartości prezentowane przez europejczyków to „zachodnie bluźnierstwo”.
hs