„Wielkanoc tuż-tuż” - to pierwsze zdanie tegorocznego dyktanda, którym, w przededniu kalendarzowej wiosny i tuż-tuż przed Wielkanocą, młodzież szkół ponadpodstawowych powiatu tczewskiego, zaproszona do Collegium Marianum rozpoczęła zmagania z ortografią. Treść dyktanda, przybliżając piszącym historię i tradycje Wielkanocy na Kociewiu, naszpikowana była, jak zawsze, trudnymi słowami i wyrażeniami, które tylko na pierwszy rzut oka mogły wydawać się niezbyt skomplikowane. Wszystkie najtrudniejsze zastosowane zasady zostały objaśnione przez dr Joannę Ginter – autorkę dyktanda.

Wiosennemu dyktandu, w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, towarzyszyła wystawa zatytułowana „Wielcy Polacy w kulturze”. Do tego grona dołączyliśmy jeszcze dwie postacie i ich dzieła, które przedstawił młodzieży pan Tadeusz Serocki, prezentując faksymile Koncertu f-mol Fryderyka Chopina oraz rękopisu Mikołaja Kopernika „De revolutionibus”. Muzyka naszego wielkiego kompozytora towarzyszyła młodzieży w tym dniu przez cały czas i to w niezwykłej aranżacji na gitarę elektryczną: „Rock loves Chopin”. A na zakończenie wybrzmiał, nomen omen, „Walc wiosenny” (przypisywany F. Chopinowi) w wykonaniu pierwszoklasisty z CM – Michała Kobusa.

Po długich obradach jury w składzie: prof. Ewa Rogowska-Cybulska, prof. Marek Cybulski, prof. Aneta Lewińska, prof. Lucyna Warda-Radys, dr Joanna Ginter, Anna Mazurek-Klein, Jolanta Synak, Bogdan Wiśniewski przyznało nagrody i wyróżnienia. TUTAJ