Chcąc rozszerzać język polski na maturze, nie powinno ograniczać się tylko do wiedzy książkowej oraz przeczytanych lektur. Warto pójść krok dalej w stronę kultury. Nasi młodzi pasjonaci, zafascynowani polską sztuką nie boją się kształcących podróży.

Pod opieką wychowawców, wybrańcy z klasy drugiej i trzeciej wybrali się 9 listopada 2019 roku w ekspresową podróż do Warszawy. Dojechawszy do stolicy, przeszedłszy się głównymi ulicami centrum miasta, po chwili odpoczynku przyszedł czas na sztukę. W Teatrze Dramatycznym widzowie ujrzeli utwór Wiliama Szekspira ,,Hamlet" w nowym przekładzie. Tłumaczenie tekstu było wzbogacone o współczesne kolokwializmy oraz wulgaryzmy. Taka interpretacja mocno zaintrygowała przybyłych, pozwoliła ujrzeć literaturę romantyzmu w innej odsłonie, dotąd niespotykanej.

Po trzy godzinnym spektaklu nasi uczniowie wraz z opiekunami mieli zaszczyt porozmawiać z odtwórcą roli głównego bohatera przedstawienia. Krzysztof Szczepaniak jawnie skrytykował podejście Polaków do epoki romantyzmu, przy czym opowiedział, że przygotowując się do roli brał wzorzec z brytyjskich interpretacji. Po ciekawej konwersacji przyszła pora na zdjęcie i podziękowanie za spotkanie. Następnie reprezentacja Collegium udała się na odpoczynek w Domu Studenta Uniwersytetu Muzycznego.

Kolejny dzień zaczął się od śniadania przy Krakowskim Przedmieściu. Niedziela to dzień święty, dlatego grupa udała się do kościoła wizytek w Warszawie. Po mszy świętej przyszedł czas na spacer, szybki posiłek, odbiór bagaży i udanie się na dworzec kolejowy. Wszyscy dotarli do swych domów bezpiecznie oraz bez opóźnień. Oby więcej takich wartościowych podróży.

jsz